ОД 1949 ГОДИНА, ОВА Е ЕДНА ОД НАЈДОБРИТЕ ДИЕТИ ВО СВЕТОТ: Мени за рекордно губење на килограми

Мајо диетата со години е една од најпопуларните диети поради својата едноставност

Диетата во клиниката Мајо го задржа своето место меѓу најпопуларните диети во светот од 1949 година. Некои од најпознатите актерки во светот се придржуваат до правилата на оваа диета. Луѓето ја сакаат затоа што е позната по тоа што е диета со која губат килограми за рекордно време.

Доколку сакате да ги следите правилата на оваа диета, ви пренесуваме седумдневно мени:

Мајо диета – распоред

Појадок – ист секој ден – половина грејпфрут, 3 меко варени јајца, црно кафе

Доручекот
фото: Shutterstock

1-ви ден

Ручек – 1 грејпфрут, 2-3 меко варени јајца, спанаќ на пареа и црно кафе.

Вечера – 3 меко варени јајца, мешана салата и 1 парче тост.

2-ри ден

Ручек – 1 грејпфрут, 2-3 јајца, варен спанаќ, црно кафе.

Вечера – голем стек, маслинки, зелена салата.

3-ти ден

Ручек – 2-3 меко варени јајца, домати, спанаќ и црно кафе.

Вечера – јагнешки котлет, краставица и домат.

4-ти ден

Ручек – 1 грејпфрут, мешана салата и црно кафе.

Вечера – 2-3 јајца, 1 парче тост, младо сирење.

Диета
фото: Shutterstock

5-ти ден

Ручек – 1-3 јајца, варен спанаќ и црно кафе.

Вечера – мешана салата, печена риба во фолија или на скара (никогаш пржена или похована).

6-ти ден

Ручек – овошна салата без шеќер.

Вечера – голем стек, домат, краставица, чај или кафе.

7-ми ден

Ручек – ладно пилешко, домати, варен кељ и моркови.

Вечера – 1 грејпфрут, црно кафе и зеленчук.