Оладипо успешно опериран

 Кошаркарот на Мајами Хит, Виктор Оладипо е успешно опериран на левото колено, објавија американските медиуми.

За Оладипо сезоната 2022/23 е завршена.

На 30-годишен Американец му е обновен пателарниот лигамент во зглобот. Точното време на закрепнување ќе се знае по повторниот преглед.

Оладипо се повреди на натпреварот 3 од првото коло на НБА плеј-офот против Милвоки. Хит ја добија серијата и се пласираа во вториот круг.