ОМИЛЕНА УЖИНА ЗА МНОГУМИНА- Дали знаете зошто е добро да јадете варени јајца?

Јајцата се составен дел на многу јадења, а многу често многу луѓе ги јадат за појадок или за ужина. Најпогодна опција за конзумирање за ужина е варено јајце.

Без разлика дали ќе ги јадете како закуска со малку сол и мелен црн пипер или ќе одите чекор понатаму и ќе ги претворите во тврдо варени јајца, ќе имате не само вкусен оброк, туку и здрав, бидејќи јајцата се еден од најбогатите извори на одредена хранлива материја наречена холин.

Некои истражувања сугерираат дека луѓето не консумираат доволно храна која содржи холин, и покрај тоа што е суштинска хранлива материја. Холинот прави голем број позитивни работи за телото, од синтетизирање на ДНК и регулирање на генската експресија до создавање на невротрансмитер познат како ацетилхолин, кој е од суштинско значење за расположението, меморијата, контролата на мускулите и другите функции на нервниот систем.

Холинот, исто така, помага да се отстрани штетниот ЛДЛ холестерол од телото, бидејќи помага да се создаде супстанца која го разградува холестеролот во црниот дроб. Немањето доволно холин во вашата исхрана може потенцијално да предизвика акумулација на LDL во овој орган.

Според FoodData Central на USDA, едно големо тврдо варено јајце содржи 147 милиграми холин, што го прави вториот најбогат извор на хранливи материи. Националниот институт за здравје вели дека на просечен возрасен маж му требаат околу 402 милиграми холин дневно, додека на жените им требаат околу 278 милиграми.

Покрај холинот, тврдо варените јајца се добар извор на протеини и витамини за мажите, вклучувајќи А, Д, Е, К и неколку витамини од групата Б.