Османи пред СБ на ОН: Итно повлекување на руските воени сили од територијата на Украина

0

На денот кога светот одбележува една година од руската инвазија на Украина, претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи во отворената дебата за Украина се обрати пред Советот за безбедност на Обединетите нации со тема „Зајакнување на одговорноста и правдата за прекршување на правата меѓународна“. , пренесува Portalb.mk.

Оваа отворена дебата следи по вчерашната 11-та Специјална вонредна сесија на Генералното собрание на ОН, на која свое излагање имаше и претседателот Османи. На седницата на ОН беше одобрена Резолуцијата за правда и постојан мир. Во овој контекст, пред Советот за безбедност, Османи истакна дека Северна Македонија ја поддржува оваа резолуција и е меѓу нејзините главни коспонзори. Тој рече дека за одржување на мирот и безбедноста, потребна е максимална акција за придржување кон меѓународното право и меѓународното хуманитарно право.

Во својот говор тој уште еднаш се осврна на нашата поддршка за суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на Украина, во нејзините меѓународно признати граници. Тој ја обвини Русија за продолжување на нападите врз урбаните области, оставајќи ги цивилите и градовите без пристап до основните човечки потреби.

„Досегашните истраги во повеќето од нападнатите градови во Украина доведоа до заклучок дека се извршени воени злосторства и злосторства против човештвото“, рече Османи, мислејќи на сексуалната злоупотреба и насилството врз жените и девојчињата, што е сериозно кршење на меѓународната права.на човекот и меѓународното хуманитарно право.

Авторите на овие злосторства мора да одговараат и да бидат изведени пред лицето на правдата“, потенцира Османи. Тој нагласи дека како претседавач сака да го нагласи Московскиот механизам на ОБСЕ како важен извор, за утврдување на фактите за можни воени злосторства и злосторства против човештвото. Ова е со цел сторените кривични дела да бидат презентирани пред соодветните механизми за одговорност, како и пред меѓународните судови или трибунали, – рече Османи.

„Го делиме ставот дека Меѓународниот кривичен суд е составен дел од мултилатералната архитектура која го поддржува владеењето на правото. Тоа е централна институција во борбата против неказнивоста и потрагата по правда“, рече Османи во својот говор.

Тој додаде дека целосно ја поддржува истрагата што ја започна обвинителот на Меѓународниот кривичен суд и ги поздрави привремените мерки на Меѓународниот суд на правдата со кои и се наложува на Русија веднаш да ги прекине воените операции.

Османи, исто така, повика на целосно искористување на постоечките механизми за човекови права како клучни за поддршка на процесите на одговорност, говорејќи овде за Советот за човекови права. Овој Совет, во согласност со своите посебни процедури, треба да ги истражи повредите и злоупотребите на човековите права и поврзаните злосторства во контекст на руската војна против Украина.

На крајот од својот говор Осман ја повика Руската Федерација да ја прекине војната и го повтори барањето за итен прекин на воената агресија врз Украина, како и целосно и итно повлекување на нејзините сили од територијата на Украина.

„Мораме да го вратиме мирот и одговорноста мора да надвладее! Тие што направиле криминал мора да бидат изведени пред лицето на правдата“, заклучи Османи.

Генералното собрание на ОН вчера ја одобри резолуцијата поднесена од Украина со која се повикува Русија „целосно и безусловно да ги повлече“ своите сили. Седум земји – Русија, Белорусија, Сирија, Северна Кореја, Еритреја, Никарагва и Мали – гласаа против резолуцијата, додека 32 беа воздржани, вклучувајќи ги Кина и Индија.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во средата се обрати на Генералното собрание на ОН, повикувајќи ги членките на ОН да ја поддржат резолуцијата, додавајќи дека руско-украинската војна нема две страни, туку „еден агресор и една жртва“.