Осум одлични намирници за побрзо слабеење

0

Урамнотежената исхрана богата со разни видови зеленчук е еден од наједноставните и најефикасните начини за одржување на здрава телесна тежина.

Зеленчукот е често нискокалоричен, но исклучително богат со вода и влакна, што може да придонесе да се чувствувате сити после оброк и да ја намалите потребата за прејадување.

Зеленчукот е исто така богат извор на есенцијални витамини и минерали како што се витамин Ц, витамин А, фолна киселина, калиум и многу други. Овие хранливи материи играат клучна улога во одржувањето на општото здравје и имунолошкиот систем.

Најдобриот зеленчук за слабеење

Аспарагус

Иако после аспарагусот ќе имате различен мирис на урина, тоа е зеленчук од кој ќе сакате да јадете повеќе ако целта ви е да изгубите тежина.

Не само што аспарагусот е многу нискокалоричен, туку е богат и со растителни влакна. Една чаша варен аспарагус содржи 3,6 грама (g) влакна, со само 40 калории. Богати се со диетални влакна кои придонесуваат за чувството на ситост и ја намалуваат желбата за прејадување, а содржат многу малку масти и натриум.

најдобрата храна за слабеење

Спанаќ

Спанаќот е многу нискокалоричен и речиси без маснотии, што го прави здрав избор за луѓето кои сакаат да го намалат внесот на заситени масти. Покрај тоа, тој е извор на важни хранливи материи како што се витамин А, витамин Ц, витамин К, фолна киселина, железо и калиум.

Овие хранливи материи поддржуваат здрав метаболизам и општата благосостојба на телото.

Карфиол

Во последните неколку години, карфиолот стана популарна состојка во различни јадења, често се користи како замена за кора за пица, ориз и пире од компири.

Карфиолот е многу нискокалорична храна, што значи дека можете да јадете големи количини на карфиол без да внесувате значителни калории, што е важно за одржување на калориската рамнотежа за време на процесот на слабеење.

Има мала енергетска густина, што значи дека нуди многу хранливи материи со малку калории. Ова може да ви помогне да се чувствувате сити без прекумерен внес на калории.

Морков

Студијата од 2021 година го поврза честото консумирање моркови со намален индекс на телесна маса (БМИ) и пониски стапки на дебелина.

Морковите се богати со диетални влакна, кои придонесуваат за чувството на ситост, а содржат и висок процент на вода. Влакната, исто така, го забавуваат варењето, што може да ви помогне да се чувствувате посити подолго време и да ја намалите потребата за ужина.

Зелка

Можеби сте слушнале за диетата со супа од зелка, која се состои од јадење првенствено супа од зелка една недела. Иако нема цврсти докази кои ја поддржуваат ефикасноста на оваа диета за долгорочно слабеење, овие зеленчуци дефинитивно имаат позитивен ефект врз слабеењето.

Зелката е нискокалорична и ниско-јаглехидратна храна и содржи малку маснотии и висок процент на вода, што помага во хидратацијата на телото.

Одржувањето на вашето тело хидрирано може да ви помогне да ги спречите нападите на глад.

Зелката може да се подготви на многу различни начини, вклучително и варење, динстање, печење и правење салати. Ова ви овозможува да го вклучите во различни оброци.

Тиквички

Тиквичките се многу нискокалорична храна и содржат голем процент на вода, која помага во хидратацијата на организмот.

Одличното нешто е што тиквичките се многу разновидни и можат да се подготват на различни начини, вклучувајќи варење, печење, печење на скара и правење „тестенини“ од тиквички. Ова ви овозможува лесно да ги вклучите во различни оброци.

Циклус

Иако често се занемарува, цвеклото е нискокалорично и богато со различни хранливи материи. Една чаша варено цвекло содржи 75 калории, 2,9 грама протеини и 3,4 грама влакна.

Цвеклото содржи моќни антиоксиданси наречени беталаини, кои можат да штитат од дебелина, срцеви заболувања, рак и други хронични болести поврзани со слободните радикали и воспаленија, пишува Health.com.

Брокула

Брокулата е нискокалорична храна, што значи дека можете да консумирате поголеми количини без значителен внес на калории, а богата е со  влакна и протеини.

Содржи хранливи материи и фитохемикалии кои можат да го намалат воспалението, да го поддржат здравјето на срцето, да го подобрат здравјето на коските, па дури и да штитат од одредени видови на рак.