ОТВОРЕН ПРВИОТ ЛУКСУЗЕН РЕСТОРАН ЗА КУЧИЊА ВО ИТАЛИЈА: Милениците добиваат минерална вода како АПЕРИТИВ, а еве што има на менито!

Во Рим неодамна e отворен луксузен ресторан за кучиња , чии сопственици веруваат дека кучињата мора да јадат како луѓе , пишува Гардијан.

На северот на Рим, Марко Турано, кој претходно водеше ресторан во римскиот кварт Трастевере, реши да ја спои својата страст за гостопримство со љубовта на неговата девојка кон кучињата . Вака се роди ресторанот Фиуто – прв во Италија кој служи кучиња.

– Ноеми е голем љубител на кучиња и си помисливме: зошто да не се обидеме да ги споиме нашите две страсти? Побаравме совет од експерти, меѓу кои и сопственици на ресторани, ветеринари и оние кои нудат исхрана на кучиња, ништо не оставивме на случајноста – вели Турано.

Готвачот Лука Граматико става деликатна мешавина од парчиња пилешко и тиквички со пире од компири во елегантни чинии . Со калап формирајте кула од храна која е украсена со сос од тиквички. Следува изработка на бисквити во облик на мечка за роденденскиот гостин.

– Презентацијата е многу важна – нагласува Граматико.

Се подготвува роденденска вечера за едногодишниот лабрадор Елса, на која во ресторанот покрај масата украсена со славенички капи и балони веќе е подготвена мека перница. Алис Мазети, која ја спасила Елса од канта за отпадоци кога имала само 10 дена, изјавила дека сака да го направи својот прв роденден екстра посебен.

– Елса е како ќерка. Овој ресторан е генијална идеја. Кучињата се толку важен дел од нашиот живот денес, па затоа е важно да имаме вакви места каде што можеме да дојдеме и да споделиме убави моменти – вели Макети.

Фиуто – италијански збор кој главно се користи за опишување на мирисот на животните, Марко Турано и неговите двајца деловни партнери го сметале за идеален за името на ресторанот кој се наоѓа во римската област Понте Милвио.

Како што вели, од отворањето, тој бил преплавен со резервации за четириножни гости, меѓу кои и група од девет кучиња кои таму ја „прославувале“ Ноќта на вештерките. Менито е внимателно избрано и вклучува чинии за ѕиркање со избор на пилешко, друго месо, риба и зеленчук за почеток, проследено со избор на главно јадење и десерт. Секое куче добива вода како аперитив – минерална, се разбира, наместо вода од чешма.

– Се користат само производи со врвен квалитет. „Сакаме да се погрижиме кога кучето јаде овде, да јаде подеднакво добро како и луѓето“, рече Турано.

Ресторанот исто така опслужува луѓе, но нивната храна се подготвува во сосема посебна кујна. Масите за кучиња и нивните сопственици се одвоени од масите за постојани гости без домашни миленици. Сопственоста на кучиња во Италија значително се зголеми во последниве години, делумно поттикната од пандемијата на коронавирус. Во 2022 година, Италијанците потрошиле 2,7 милијарди евра на храна за кучиња и мачки, но како што покажа овогодинешното истражување, кучињата сè уште се омилени миленичиња.

– Италијанците сакаат кучиња и ги третираат речиси како дете, а во некои случаи и подобро од сопственото дете. Тие се сметаат за членови на семејството, а не само за домашни миленици – вели Турано.

Ресторанот има кабина со огледало за селфи за кучиња, каде гостите позираа за Ноќта на вештерките, а потоа се натпреваруваа за најдобар костим. Победничкото куче доби попуст на следниот оброк и јака. Турано има закажано и натпревар за кучето кое најмногу личи на неговиот сопственик.

– Неверојатно е колку кучиња личат на нивните сопственици – објаснува тој.

Готвачот Граматико, кој е и дресер на кучиња, покрај подготовката на храната, се грижи и за безбедноста на сите четириножни посетители , за да нема конфликти и мешање со човечки гости. Турано изјави дека досега немало непријателство, но всушност љубовта процветала меѓу некои од кучињата.

-Исто така немаше поплаки за услугата. Што мислат кучињата за храната? Никој досега не кренал нос – заклучува Граматико.