ОТКРИЕНО КАКО СЕ КУПУВААТ СУДИИТЕ! Пике ја крена Шпанија на нозе со шокантна изјава: Се среќавате на ТАЈНА ЛОКАЦИЈА и им го давате пликот!

0

Жесток скандал ги тресе Барселона и шпанскиот фудбал. Каталонскиот гигант последните денови беше во центарот на вниманието на фудбалската јавност поради обвинувањата дека подмитувале судии.

Поранешниот ас на Каталонците – Жерар Пике проговори и за „ случајот Негреира “, поради кој Барселона се најде на столбот на срамот.

Да потсетиме, обвинителството во Барселона поднесе обвинение против поранешните претседатели на клубот, Жозеп Бартомеу и Сандро Росел. Тие се обвинети дека во периодот од 2001 до 2018 година му платиле вкупно 8,4 милиони евра на Хозе Марија Енрике Негреира, поранешниот потпретседател на комисијата за судии и неговата компанија. Тој, пак, наводно делегирал судии на натпреварите на Барселона за кои гарантирал дека ќе судат во корист на познатиот клуб.

Своето мислење за сето ова јавно го кажа и поранешниот дефанзивец на Барселона, Жерар Пике, кој тврди дека неговиот клуб не плаќал судии.

Во својата интересна презентација тој откри како всушност се поткупуваат арбитрите.

Никогаш во животот не сум го сретнал г-дин Негреира, ниту неговиот син. Подготвен сум да се заколнам пред судот, или пред кој сакате, дека Барселона не ги подмитувала судиите. Ако сакате да подмитете судија, многу е едноставно – контактирајте го, сретнете го на тајна локација и дајте му плик со пари. Зарем тоа не е полесно отколку наводно да поминете преку потпретседателот на судиската комисија?“, прашува Пајк .

Пике истакнува дека многумина ја користат можноста да го оцрнат и да го намалат успехот на најуспешниот тим во историјата.

Без разлика каков хаос се обидуваат да направат, никој никогаш нема да може да го оцрни нашиот најдобар тим во историјата кој постигна неизмерен успех. Сега сите се обидуваат гневот на навивачите на другите клубови да го насочат кон Барселона. Ние играчите стигнуваме до судиите во Шпанија со текот на времето и знаете какви се. Сепак, тренерите кои штотуку доаѓаат во клубот не ги познаваат, затоа клубовите плаќаат за судиски советници“, додаде Пике.

Обвинувањата против славниот клуб предизвикаа невидена бура во Шпанија. Клубовите се бесни, им свртеа грб на Каталонците и бараат Ла Лига строго да ги казни за скандалот.

Дури 18 од 20-те клубови од Ла Лига реагираа со заедничко соопштение во кое изразија загриженост за тоа што го прави Барселона, а нешто подоцна се огласи и Реал Мадрид.

Сите клубови освен Реал Мадрид се свртеа против Барселона.

Се разбира, претседателот Жоан Лапорта ги негираше обвинувањата и рече дека е подготвен да се соочи со оние кои се обидуваат да го нарушат угледот на клубот што тој го води.

Едвај чекам да се соочам со сите никаквеци кои нè доведуваат во омаловажување. Нека им биде јасно на сите дека Барселона никогаш не купувала судии и дека Барселона никогаш немала намера да купува судии – апсолутно никогаш!“, напиша Лапорта .