ОТКРИЕНО ШТО ДОДАВААТ ПЕКАРИТЕ НА ТЕСТОТО ЗА ДА БИДЕ ПОДОБРО: 3 тајни состојки за да биде меко и пенесто како облак

Ова се најдобрите совети за подготовка на тесто кое со денови ќе биде меко и свежо, а ќе се изненадите колку се едноставни.

Солените или слатките колачи се секогаш добредојдени на секоја трпеза, а домашните не потсетуваат на бабината кујна. Домаќинките денес избегнуваат да прават тесто , бидејќи мислат дека нема да успее, но ние ви пренесуваме совет што го следат и искусните пекари. Веќе ви откривме неколку трикови како тестото да функционира , а денес ви пренесуваме уште еден. Доколку сакате да замесите меко тесто и од него да направите највкусно пециво, тогаш додадете скроб, гриз и млеко.

Што треба да се додаде во тестото?

СКРОБ

Искусните пекари знаат дека овој производ може да го трансформира тестото , значително подобрување на неговата структура. Факт е дека обичниот скроб помага тестото да биде повоздушесто и полесно. Освен тоа, печивата на која им е додадена оваа состојка остануваат меки подолго време. Скроб може да се додаде директно во брашното. За стандардна порција тесто, ќе бидат доволни 30 гр.

ГРИЗ

Оваа состојка навистина ќе го трансформира секое пециво и ќе го направи подобро и повкусно. Исто така, гризот е во состојба да го ослободи тестото од вишокот на влагата која може да го расипе готовото пециво. Потребна ви е само 1 лажица. Инаку, колачите во кои се додава гриз остануваат подолго свежи. 

МЛЕКО

Ако работите со тесто од квасец, тогаш млекото треба да го измешате со квасецот. Не смее да биде топло или ладно, туку топло. Тестото ќе биде повкусно ако го измешате квасецот со млеко, а не со вода и ќе добие поубава боја. Благодарение на млекото, готовото пециво добива фантастична кора.