Палачинките на Лав Толстој

0

Славниот руски писател се гостел со палачинки кои неговата сопруга ги подготвувала по специјален рецепт.

Творецот на безвременските класици како што се „Ана Каренина“ и „Војна и мир“, Лав Николаевич Толстој, бил голем гурман. Според историските списи, неговиот дом секогаш мирисал на храна, а неговата сопруга Софија Андрејевна била одлична готвачка. Еден од нејзините специјалитети, слатки кои писателот ги обожавал, биле – нема да верувате – палачинките.

Ова е оригиналниот рецепт на Софија Андрејевна Толстој:

Потребни состојки:

  • 6,5 чаши вода
  • 2 чаши брашно од хељда
  • 2 чаши пченично брашно
  • 2 лажички прашок за пециво
  • на врв на нож сода бикарбона

Подготовка:

Во длабок сад измешајте ги брашното од пченица и хељда. Истурете топла вода и добро мешајте додека не се добие мазна смеса. Додадете прашок за пециво и сода бикарбона. Палачинките подгответе ги на загреано масло, а сервирајте со павлака и шеќер во прав.

Постои и еден трик што го практикувала Софија, а тоа е да се користи винска киселина наместо прашок за пециво.