ПАНИКА ВО МОСКВА! Јато дронови тргнаа во напад на руската престолнина, ЛЕТОВИТЕ ПРЕКИНАТИ: „Позади се стои Украина“

Москва беше цел на напад со дрон во вторникот наутро, потврди градоначалникот на градот, Сергеј Собјанин.

Собјанин ги напиша деталите за нападот во соопштение. „ Досега сите напади беа одбиени со воздушна одбрана (воздушна одбрана). Сите беспилотни летала што ги лоциравме се уништени. Нема повредени, а надлежните служби се лоцирани во Нова Москва, која беше цел на беспилотни летала “ . рече Собјанин.

Руската служба за итни случаи прецизираше дека два беспилотни летала биле оневозможени во Нова Москва, административниот округ на Москва, и уште еден во областа Калушка, југозападно од главниот град на Русија.

„ Според прелиминарните извештаи, три беспилотни летала се движеле кон Москва во различни временски интервали. Две биле онеспособени во Нова Москва, а третата во регионот Калуша“ , објави службеникот за вонредни ситуации. Според соопштението, службите за итна помош во моментов работат на местото на настанот во селото Валуево, каде паднале остатоците од дронот и ги проверуваат извештаите за падот на уште еден беспилотен авион кај Кубинка, каде што се наоѓа воздухопловната база на руската армија.

Да потсетиме дека од почетокот на војната во Украина се случија неколку обиди за напад на Москва со беспилотни летала. Рускиот систем за противвоздушна одбрана собори уште два беспилотни летала во Нова Москва, административен округ на Москва, и нема повредени, изјавија за РИА Новости службите за итни случаи. Уште два беспилотни летала беа соборени од системот за противвоздушна одбрана во Нова Москва кај селото Кривошеево, нема жртви, изјави изворот.

Аеродромот Внуково продолжи со работа

Московскиот аеродром Внуково, кој утринава воведе ограничувања за слетување и полетување на авиони, продолжи со работа, соопшти Федералната управа за авијација. Неколку летови се пренасочени кон други аеродроми, пренесува РИА Новости. Другите аеродроми во Москва работеа нормално.

Не се знае дали ограничувањата на Внуково се поврзани со беспилотните летала кои утрово беа пресретнати во Нова Москва и Подмосковље.