ПАНИКА ВО ТЕКСАС – “Се појави чудна светлина, куќите почнаа да се тресат, а потоа погледнавме нагоре и имавме што да видиме”

Огнената топка тешка 450 килограми ја пријавиле и двајца сведоци од авионот

Огнена топка тешка 450 килограми и дијаметар од 2 стапки е видена како лета над Мисион, Тексас во средата, откако жителите пријавиле силни удари и тресење на куќите.

НАСА ја потврди веста за метеоритот, а властите ги предупредија локалните жители да не ги допираат остатоците од потенцијалните метеорити и веднаш да повикаат полиција доколку ги најдат.

Полицијата во Јужен Тексас била преплавена со повици нешто пред 17:30 часот во средата, изјави началникот на полицијата Цезар Торес. Жителите пријавиле силна бучава и рекле дека нивните куќи се треселе, што предизвикало паника во градот.

Официјални лица во долината Рио Гранде следниот ден одржаа прес-конференција, на која ја информираа јавноста за настанот.

Шерифот на округот Хидалго, Еди Гуера, рече дека контролата на летање во Хјустон примила два извештаи од авиони за забележани метеори западно од Мекален.

Местото на ударот е непознато и сè уште нема извештаи за штета, додаде Гуера.

Шефот на полицијата во Алтон, Џонатан Флорес, рече дека слушнале експлозија, но не се сигурни што ја предизвикало.

Националната метеоролошка служба, исто така, објави ажурирање за ситуацијата, споделувајќи слика од геостационарниот молња мапер кој го фатил сигналот.

„За оние кои се прашуваат што значат овие снимки: тоа значи дека има блесок во атмосферата што беше доволно силен за да биде забележан од нашите сателити NOAA околу 17:23 часот денес“, велат метеоролозите.

Американското метеоролошко друштво доби пет извештаи за забележани „огнени топки“ низ Тексас.

Двајца дојдоа од близина на Мисион, Тексас, додека две лица пријавиле дека ја виделе во Сан Антонио, а друго е видено во Увалде.

„Мала трага која исчезна кога изгоре огнената топка“, напиша сведок од Сан Антонио.

Сведок во Увалде рече дека изгледало како „факел“, додека жител на Мисијата пријавил трага од чад низ небото.

Потеклото на мистериозниот објект останува непознато, но метеоритите генерално не претставуваат закана за јавноста, соопшти НАСА во четвртокот.