Печете и уживајте: Рецепт за фантастични полнети компири кои убаво ќе не стоплат оваа есен

Со само неколку состојки, лесно можете да подготвите специјалитети идеални за дружење . Печените компири се едно од оние јадења за кои не е потребна вештина во кујната, а најзабавниот дел е да ги наполните со вашите омилени состојки. Послужете ги со салата и – уживајте. 

Состојки за полнети компири:

 • 8 средни компири
 • 2 супени лажици маслиново масло
 • 300 гр кисела павлака
 • еден куп власец
 • 1 мала главица лук

Подготовка на полнети компири:

 1. Компирите исчистете ги, добро измијте ги и исушете ги.
 2. Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови.
 3. Избоцкајте ги компирите, додадете го маслото и солта. Ставете ги во рерна на решетката, под која ставате плех. Печете околу час и 20 минути или додека не се испечат.
 4. Исечете го врвот на главата на лукот, подмачкајте го со масло и завиткајте го во алуминиумска фолија и ставете го во рерна. Извадете го по 45 минути и оставете да се излади.
 5. Измешајте кисела павлака, сечканиот лук и сечканиот млад лук.
 6. Секој компир исечете го и премачкајте го со смесата.