ПИКСИ Е ВИНОВЕН ЗА ПРОПАСТА НА ДОНЧИЌ! Поради контроверзниот ЉУБОВНИК се скара со родената мајка и сега се распаѓа на теренот!

Неговото лице веќе ја нема таа препознатлива насмевка на мечот, јасно е дека повеќе не ужива во кошарката.

Да, добрите бројки се уште постојат, но тој ја загуби страста за играње и победа. Едноставно е непрепознатлив, згасна…

Лука Дончиќ повеќе не е стариот и сите се прашуваат каде исчезна и што му се случи.

Тој блесна во првиот дел од сезоната, беше фаворит за титулата МВП , а неговиот тим Далас се сметаше за сигурен патник во плејофот. Сепак, на пет дена до крајот на регуларниот дел, сликата е сосема поинаква. Далас е рангиран на 11-тото место со мали шанси за пласман во плеј-офот, а неговата најголема ѕвезда е непрепознатлив.

Кога би ја гледале само статистиката, на прв поглед би помислиле дека Лука има сезона од соништата. Просечно постигнува речиси 33 поени по меч, 8 асистенции и 8,7 скока. Изгледа совршено, но е далеку од тоа. Неговите бројки не се отсликуваат на резултатите, а самиот кошаркар делува целосно апатично на теренот, како да едвај чека да заврши агонијата и да посегне по тоа „сушено месо и ракија“, бидејќи смета дека во моментот тоа е единственото нешто што може да му помогне да заборави на проблемите што го мачат.

И очигледно има многу проблеми, и на теренот и надвор од него.

Иако не сакаше да зборува за приватниот живот, младиот кошаркар неодамна призна дека има проблеми надвор од кошарката и дека е фрустриран поради тоа.

„Толку сум фрустриран. Мислам дека сите можете да го видите тоа кога ќе ме видите на теренот. Во последно време се чувствувам како да не сум јас. Порано навистина уживав и се смеев на играта, но сега сум фрустриран поради многу причини, не само кошарка “, изјави Лука.

По неговото шокантно признание, веднаш почнаа шпекулациите – кој му „прави проблеми“ на познатиот кошаркар. Секако, одговорот е очигледен – мама Мирјам.

Да потсетиме, Лука влегол во сериозен конфликт со мајка си поради употребата на заштитниот знак „Лука Дончиќ 7“, од кој таа не сакала да се откаже. Во овој необичен семеен конфликт, кошаркарот на крајот доби предност.

Лука поведе правен спор против неговата родена мајка. Тој поднел барање до Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД (USPTO) во кое наведува дека сака да ја откаже регистрацијата на трговската марка „Лука Дончиќ 7“ во сопственост на неговата мајка Мирјам. Меѓутоа, во јануари решил да го повлече барањето, па мајка му останала сопственичка на правата на неговиот бренд, а нему му била ускратена можноста да започне нов наречен „Лука Дончиќ“, бидејќи веќе постои на негово име.

Пикси си ја уништи врската со мајка си

Во Словенија се шушкаше дека главниот виновник за конфликтот меѓу Дончиќ и неговата привлечна мајка Мирјам е всушност нејзиното поранешно момче – бизнисменот Борис Пожег, попознат како „Пикси“.

Борис бил во врска со атрактивната мајка на Дончиќ Мирјам. Додека биле заедно, поранешната манекенка направила фатална грешка – го пуштила да управува со нејзините деловни компании кои го пласираат брендот на Лука Дончиќ.

Пожег дури стана сопственик на 40 отсто од компанијата „Лука Дончиќ 7“, која работи во Европа.

Бизнисменот подоцна раскинал со мајката на Лука, па ситуацијата уште повеќе се искомплицирала и кошаркарот сакал да го реши проблемот и да ја исфрли Пикси од игра.

Борис Пожег познат како „Пикси“ е истакнат бизнисмен од Љубљана. Се занимава со продажба на недвижности и угостителство. Бил косопственик на познат хотел, а во меѓувреме се префрлил на индустријата за сладолед и продажба на недвижнини.

Интересно, оваа година Пожег беше под истрага за учество во три големи кражби. Наводно, тој и уште двајца ја оштетиле другата страна за повеќе од 45 илјади евра. Обвинителството ги товари дека украле две возила и скутер што Мирјам му ги подарил на Лука. Сепак, Пожег во една прилика демантираше се.

Многумина веруваат дека лошиот однос со неговата мајка, за која беше исклучително приврзан, го вознемири Лука и го доведе до состојба на тотална апатија.