ПОВЕЌЕТО ПРАВАТ ФАТАЛНА ГРЕШКА КОГА ЈАДАТ ПРЕД СПИЕЊЕ! Нутриционист предупреди за 2 намирници кои собираат маснотии – наместо ТОА земете го ОВА

Дали знаете дека овие намирници пред спиење се „зло“? Еве зошто треба да ги избегнувате!

Дали знаевте дека некои намирници, поточно, консумирањето пред спиење може да направи повеќе штета отколку корист. Неколку студии покажаа дека јадењето доцна навечер може да биде лошо за вашето здравје и да доведе до зголемување на телесната тежина.

Две од нив најмногу се истакнуваат. Нутриционистот Алексеј Ковалков објасни дека една чаша млеко или чаша јогурт дебелеат и дека не е препорачливо да ги консумирате пред спиење.

„Подобро е да ги исфрлите сите јаглехидрати пред спиење. Исто така, не треба да земате храна од млечно потекло или храна која содржи млечни киселини. Ако пиете една чаша млеко навечер, всушност внесувате една и пол лажичка лактоза, односно млечен шеќер кој е поврзан со лачењето на инсулин. Снегулките, бавните јаглехидрати и овошјето исто така не треба да се јадат пред спиење“, препорачува нутриционистот.

Наместо тоа, би било подобро да јадете зеленчук. Ковалков исто така забележува дека зеленчукот не треба термички да се обработува, бидејќи хранливата вредност се губи при обработката.

Според резултатите на истражувачите од Медицинскиот факултет Перелман на Универзитетот во Пенсилванија, познато е дека јадењето доцна во текот на денот ја зголемува тежината, нивото на инсулин и холестерол и негативно влијае на метаболизмот, како и на хормонските маркери и други здравствени проблеми. Затоа експертите советуваат да избегнувате јадење после 20 часот и да избегнувате млечни производи.