ПОЛИЦИЈАТА НЕМА МИЛОСТ, ЖЕСТОКИ ПРОТЕСТИ ВО ПАРИЗ: Земјата гори – илјадници демонстранти се на улица (ФОТО/ВИДЕО)

0

Во Париз, Нант, Марсеј и други француски градови вечерва се одржуваат нови протести против усвоената реформа на пензискиот систем со која минималната старосна граница за пензионирање се зголемува од 62 на 64 години.

Полицијата во Париз забрани собири на Елисејските полиња и на плоштадот Конкорд, а вечерва дошло до судир меѓу демонстрантите и полицијата, пренесува Ројтерс.

Претставниците на силите на правото употребија солзавец за време на конфликтот 

Неколку илјади демонстранти се собраа вечерва во јужниот дел на Париз, на Плоштадот на Италија, каде некои од нив запалија корпи за отпадоци, пренесува АП.

Демонстрантите во Марсеј ја блокираа железничката станица 15 минути.

Во Париз претходните две ноќи се одржаа протести против реформата на пензискиот систем, со учество на илјадници демонстранти, а на плоштадот Конкорд беше запалена кукла со ликот на Макрон, јави Ројтерс.

Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец и водени топови и имаше стотици апсења.

Демонстрантите се обидуваат да извршат притисок врз пратениците да ја соборат владата на Макрон и да го уништат непопуларното зголемување на старосната граница за пензионирање што се пробива без гласање во Националното собрание.

Улиците во Париз се полни со ѓубре бидејќи комуналните претпријатија штрајкуваат.

За понеделник се планирани штрајкови во бројни сектори, од транспорт до енергетика.

Управата за цивилно воздухопловство побара 30 отсто од летовите да бидат откажани на Орли, друг аеродром во Париз, како и 20 отсто во Марсеј.