Пораката до Москва е повеќе од јасна: Познатата американска воена единица веќе е на границата со Украина!

Единицата беше позната и со телевизиската серија на Спилберг „Здружените браќа“.

Познатата 101-ва воздушнодесантна дивизија на американската армија со месеци е во Романија, во близина на границата со Украина, и редовно спроведува вежби и маневри во соработка со романските вооружени сили како дел од операцијата на НАТО за одвраќање на источната граница.

Станува збор за воена единица која стана позната во Втората светска војна по својата улога во Денот „Д“, операцијата Пазар Гарден, ослободувањето на Холандија и херојската одбрана на градот Бастоњ во Белгија за време на последната голема контраофанзива на Вермахтот кога бил целосно опколен од непријателските сили. Единицата се прослави со американската телевизиска серија „Band of Brothers“ во продукција на Стивен Спилберг.

Квалитетно обучени

За време на војната во Виетнам, единицата беше реорганизирана од падобранска во дивизија за слетување на хеликоптери, но ја задржа својата репутација како високомобилна елитна единица чии војници беа исклучително добро обучени за голем број мисии. Таканаречените „орли што врескаат“ учествуваа во Заливската војна, војната во Авганистан и Ирак. Последен пат дивизијата беше во Европа пред повеќе од две децении, во 2000 година, кога нејзината 3-та пешадиска бригада учествуваше во мировната мисија на Косово.

Во јуни минатата година, околу 4.700 војници од таа единица беа испратени во мисија за зајакнување на сојузниците на НАТО во Европа, при што најголемиот дел од борбените сили и штабот на дивизијата се наоѓаа во 57-та воздухопловна база на вооружените сили на Романија „Михаил Когалничеану“.

Како што пишува „Њујорк тајмс“, војниците на 101-та дивизија изведуваат воени вежби со нивните романски колеги на локации на само неколку километри од границата со Украина, седум минути лет со крстосувачка ракета подалеку од рускиот ракетен арсенал на Крим.

Вежбите вклучуваат артилериски оган, слетување на хеликоптери и создавање на утврдени позиции – копање ровови како оние што моментално се на фронтот на војната во Украина, на бојното поле кај Херсон. Мисијата на 101-та воздушно-десантна дивизија, според „Њујорк тајмс“, претставува нов модел на операции за американската војска, која ги помина изминатите децении борејќи се против бунтовниците и исламистичките групи во Авганистан и Ирак.

Важна лекција

Новата задача на вооружените сили на САД е одвраќање, со што се враќа на својата улога во Студената војна – покажувајќи ја способноста за спроведување големи заеднички операции на копно, море и воздух против противник со споредливи воени и технолошки способности.

„Ова е регионален конфликт, но има глобални импликации“, рече врховниот командант на американската армија, генерал Џејмс Меконвил кон средината на минатиот месец, кога ја посети базата „Михаил Когалничеану“.

Мисијата на 101-та дивизија во Романија е да служи како предупредување до рускиот претседател Владимир Путин да не размислува за можна ескалација на конфликтот преку границата на земјите на НАТО, како дел од ветувањето на претседателот Џо Бајден дека ќе го брани „секој сантиметар“ од територијата на НАТО. Надвор од основната цел за одвраќање напади, заедничките воени вежби ги подготвуваат сојузниците во источна Европа да ги задржат своите одбранбени позиции во случај на напад.

За некои воени аналитичари, како и за некои членови на Конгресот, руската инвазија на Украина е доказ дека САД не направиле доволно за да ги одвратат нападите.

„Ова е една важна лекција што треба да ја научиме од Украина“, рече демократскиот пратеник Сет Мултон минатиот месец за време на посетата на Киев. „Кога ќе погледнеме друго сценарио што може да се одвива како Украина, во Пацификот со Кина и Тајван, мораме да се увериме дека одвраќањето е успешно“, заклучи тој.

Битка без сојузници

Воените стратези ја поддржуваат оваа стратегија и посочуваат дека 101-та дивизија во Романија исто така спроведува одбранбени вежби на брегот на Црното Море, а оваа вештина добро ќе ни дојде во случај на слетување на кинеска амфибија на Тајван.

Додека другите единици на вооружените сили на САД помагаат во обуката на украинските војници во базите низ Европа, 101-та дивизија има различна, подеднакво важна мисија, а тоа е да ја подобри соработката меѓу сојузниците во источна Европа. „Имате можност да тренирате и да оперирате на терен што можеби ќе треба да го браните“, рече генерал-мајор Ј.П. Мекги, командант на 101-та дивизија. „Морате да работите заедно со сојузник во НАТО бидејќи е речиси незамисливо во иднина да тргнеме во битка без сојузник.“