Поранешниот батлер на принцезата Дијана се јави после многу години со една, единствена желба

0

Поранешниот батлер Пол Бурел на принцезата Дијана откри дека сака да ги сподели своите темни тајни со нејзините синови Хари и Вилијам.

Пол Бурел, одговори по многу години со желбата да им открие на нејзините синови Хари и Вилијам за најдлабоките тајни што му ги доверила принцезата .

Требало тие тајни да ги однесе во гробот, и никогаш не добил можност да им ги каже на синовите на покојната принцеза што знаел за нивната мајка.

Тој рече: „Знам дека дел од ова не е убаво, но ако го напуштам ова место и одам некаде на друго место, тие никогаш нема да го знаат тоа. Мислам дека треба да знаеш. ”

Во интервју за „Мирор“ во неговиот дом во Чешир, поранешниот кралски слуга рече: „Мојата болест го насочи моето внимание да им кажам на момчињата работи пред да биде предоцна, да им кажам што навистина треба да знаат. Мислам дека Дајана ќе ми кажеше, ” Пол, ова мора да биде приоритет за вас. Мора да одите да ги видите моите момчиња. ”

Минатиот месец, тој откри дека има карцином на простата и дека заради дијагнозата се плашел дека ќе истече на време за да им ја каже вистината.

Поминав многу часови со Дајана, во нејзините најсреќни и најтемни времиња. Таа се довери во мене и има многу работи за кои никогаш не сум зборувал, но сега чувствувам дека е вистинскиот момент. Мислам дека она што морам да го кажам може да ги поврзе момчињата, што Дијана очајно би сакала. Само ќе им ја кажам вистината, тоа е сè. Не барам ништо за возврат. ”

Принцовите се разделија откако Хари се пресели со сопругата Меган во Соединетите држави во 2020 година.

Пол рече дека би сакал да се обиде да го даде својот придонес да се помири.

Тој рече: „Не би било прекрасно да се видат момчињата да работат за нивната врска и да се вратат таму каде што треба да се вратат. Јавноста би го сакала тоа. Јас би сакал да го видам Вилијам како го гушка мојот брат, но не мислам дека ќе го видиме затоа што има премногу пречки на патот. ”

Но, тој рече дека неговата најголема желба е да има можност да седне со Вилијам и да ги пополни празнините од тие години .

Има работи што се случиле во светот на нивната мајка и можеби не знаат. И мислам дека тоа би можело да пополни некои празнини. ”

Во минатото, Пол се опиша себеси како најдобар пријател на Дајана и тврди дека таа рече дека тој е единствениот човек во кој верува. Довербата што таа му ја истакна, го натера да ги заштити своите тајни, но сега сака да го сподели она што го знае со своите синови, со надеж дека ќе ги приближи.

Во својата биографија, „Резервно“, Хари го опишува Пол како „батлер на мама“.

Тој ме отфрли, но не размислуваше за сите години што ги поминав со неговата мајка, сам, грижејќи се за неа, гледајќи ја. Јас сум отпуштен од работа и тажен сум за тоа. ”

„Вие ги гледате Хари и Вилијам како 11-годишен и 14-годишен кои шетаат зад ковчегот на нивната мајка, нацијата го виде тоа, нацијата сведочеше за тоа, а нашите срца се скршени заради тие две момчиња. Тоа време тој мораше да биде на истиот пат од тогаш. Тоа е она што би сакала Дијана. Дека две момчиња остануваат рамо до рамо до крајот на животот. Нејзината смрт требаше да ги комбинира засекогаш, но не. ”

Патем, Пол имаше два сина Александар и Никола со сопругата Марија Косгров пред да открие дека е геј и се разведе. Во 2017 година, тој се ожени со Греам Купер, со кого сега живее во селото Тарпорли во Чешир.