Поранешниот израелски премиер: Имаме малку време да го победиме Хамас бидејќи светското расположение се менува

Поранешниот израелски премиер Ехуд Барак стравува дека на Израел му остануваат само уште неколку недели да го елиминира Хамас, бидејќи јавното мислење, што е најважно во САД, брзо се свртува против операциите во Појасот Газа.

Во интервју за Политико, поранешниот премиер и шеф на израелските одбранбени сили (ИДФ), исто така, сугерираше дека мултинационалните арапски сили би можеле да ја преземат контролата врз Газа по воената кампања за да помогнат во обновувањето на палестинската управа на Махмуд Абас, која ќе ја преземе власта од Хамас.

Сепак, дури и со оваа промена во политичкиот поредок во Газа, Барак истакна дека враќањето на дипломатијата насочена кон создавање палестинска држава е многу далечна перспектива.

Барак, кој го водеше Израел меѓу 1999 и 2001 година, истакна дека реториката на американските официјални претставници се променила во последните денови со зголемените повици за хуманитарна пауза.

Симпатијата што беше изградена кон Израел веднаш по 7 октомври сега слабее.

„Гледате дека прозорецот се затвора. Јасно е дека одиме кон несогласување со Американците околу офанзивата. Америка не може да му диктира на Израел што да прави. Но, ние не можеме да ги игнорираме“, рече тој, мислејќи на улогата на Вашингтон како главен гарант за безбедноста на Израел.

„Ќе мораме да се помириме со американските барања во следните две или три недели, веројатно помалку“, додаде тој.

Тој рече дека ќе бидат потребни месеци, па дури и години за да се уништи Хамас, во моментов главната цел на владата на Нетанјаху. Тој нагласи дека поддршката од Западот се намалува поради бројот на убиени цивили во Газа и стравувањата дека конфликтот може да се прошири.

„Слушајте го тонот на јавноста, а зад вратата е малку поексплицитно. Го губиме јавното мислење во Европа и за една или две недели ќе почнеме да губиме влади во Европа. А по уште една недела, конфликтот со Американците ќе излезат на површина“, рече Барак.

Тој верува дека мултинационалните арапски сили би можеле да ја окупираат Газа по израелската воена кампања.

„Далеку од тоа е незамисливо мултинационалните арапски сили, вклучително и некои симболични единици од неарапските земји, да се соберат со поддршка на Арапската лига и Советот за безбедност на Обединетите нации. Тие би можеле да останат таму три до шест месеци за да помогнат палестинските власти правилно ја преземаат владата“, рече тој.

Барак истакна дека Израел, Египет и Јордан ја продлабочиле соработката во борбата против тероризмот и дека Израел потпишал договори за „нормализација“ со Бахреин и Обединетите Арапски Емирати, процес за кој сметал дека арапските држави нема да сакаат да се откажат.

„Арапските лидери, исто така, мора да можат да им кажат на своите народи дека нешто се менува и дека се отвора ново поглавје, во кое има искрени напори од сите страни да се смири конфликтот. Но, тие мора да слушнат дека Израел е способен да размислува во смисла. на промена на правецот во кој се оди во последните години“, додава тој.