Порошенко го спречија да ја напушти Украина: Еве каде планирал да оди

0

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко објави дека властите утринава го спречиле да ја напушти земјата во, како што рече, политички мотивиран обид да ги попречи неговите активности.

Порошенко, кој ја водеше Украина од 2014 до 2019 година , а сега е пратеник на опозицијата, објави видео од граничниот премин со Полска и објави дека бил спречен да ја напушти земјата и покрај тоа што, како што наведе, има службена дозвола, која ја покажа на видеото, пренесува Ројтерс.

Поради воената состојба, украинските власти мора да имаат посебна дозвола за патување во странство, наведува британската агенција.

Заменик-претседателот на украинскиот парламент Олександар Корниенко подоцна потврди дека му ја укинал дозволата на Порошенко да ја напушти земјата.

Петро Порошенко

Корниенко рече дека додека на пратениците им е дозволено да патуваат на партиски политички настани, тој добил писмо, за кое не можеше да објасни, што го принуди да ја откаже дозволата за патување на Порошенко, според Ројтерс.

„Сакав да одам во Полска и САД да лобирам за Украина“

Порошенко рече дека планира да отпатува во Полска за да помогне во преговорите за ставање крај на граничната блокада на камионџиите, а потоа и во САД за да лобира за поддршка на украинските воени напори. Заедно со видеото, тој напиша порака во која ја обвинува владата на претседателот Володимир Зеленски дека му ја одзема лиценцата и тврди дека тоа е политичка одлука пред изборите.

„Ова е антиукраинска диверзија. Тоа не е само пречка за дипломатската работа на целиот мој тим, туку, за жал, тоа е напад врз одбранбените способности на Украина “, напиша Порошенко.

Порошенко, кој ја предводи опозициската партија Европска солидарност, е истакнат критичар на владата на Зеленски, а двајцата водеа жестока, често длабоко лична битка на претседателските избори во 2019 година, кога победи Зеленски.

Зеленски минатиот месец најави дека „не е време“ да се одржат претседателски избори, кои во нормални околности треба да бидат распишани за март 2024 година, но нивното одржување е забрането во услови на воена состојба.