Потпишани дресови на Џоел Ембид и Џејмс Харден на аукција за Туркије

Турскиот фудбалер Мерих Демирал претходно одржа хуманитарна аукција на дресови од поранешните соиграчи Кристијано Роналдо, Леонардо Бонучи и Паул Дибала, на која се собрани 266.500 долари.

Фуркан Коркмаз од Филаделфија 76-ерс потврди дека ги ставил потпишаните дресови на Џоел Ембид и Џејмс Харден на аукција, а парите од продажбата ќе бидат донирани на турската невладина организација Ахбап.

Турскиот фудбалер Мерих Демирал претходно одржа хуманитарна аукција на дресови од поранешните соиграчи Кристијано Роналдо, Леонардо Бонучи и Паул Дибала, на која се собрани 266.500 долари.

Познатиот турски пејач на рок музиката Халук Левент (54) во 2017 година ја основа доброволната мрежа „Ахбап“ за да им помогне на луѓето на кои им е потребна.

Шејн Ларкин од Анадолу Ефес објави дека поранешниот играч на Фенербахче Јан Весли донирал 25.600 долари на Фондацијата „Шејн Ларкин“ за помош на жртвите од земјотресот.

Сите спортски активности во Туркије се стопирани на неодредено време бидејќи во земјата е прогласена седумдневна национална жалост.

TRT Balkan