Почина израелската полицајка која утрово беше нападната со нож во Ерусалим

Почина израелската гранична полицајка која утрово се здоби со тешки повреди при напад со нож во Ерусалим, соопшти израелската полиција.

Таа беше нападната од 16-годишен Палестинец пред полициска станица во Источен Ерусалим, кој Израел го анектираше откако го освои во Шестдневната војна во 1967 година.

Во соопштението полицијата наведува дека „терористот е неутрализиран“.

Полицајката (20), која има и американско државјанство, се преселила во Израел пред две години и живеела во кибуц во близина на границата на Појасот Газа во област нападната од членовите на исламската екстремистичка група Хамас на 7 октомври.

Оттогаш, убиени се 59 израелски полицајци, објавија израелските медиуми.