Почина ИРИС АПФЕЛ: На 102-годишна возраст почина првата дама на текстилот и најстариот инфлуенсер

Ајрис Апфел , експерт за текстил, дизајнер на ентериер, модна икона и најстарата инфлуенсерка позната по својот ексцентричен стил, почина на 102-годишна возраст.

Како што пишува Хафпост . нејзината смрт беше потврдена од нејзиниот комерцијален агент Лори Сале. Причината за смртта не е соопштена.

Апфел минатата година го прослави својот 102 роденден. Родена на 29 август 1921 година, таа беше позната по својата неконвенционална, впечатлива облека, мешање на висока мода и накит за костими со големи димензии.

Класичниот изглед на Апфел, на пример, би комбинирал пердув со низа крупни бисери, нараквици и јакна украсена со мониста од домородните Американци.

Со големите, тркалезни, црни очила, светло црвен кармин и кратката бела коса, таа се истакнуваше на секој моден настан на кој присуствуваше. Нејзиниот стил беше предмет на музејски изложби и документарниот филм Ирис, во режија на Алберт Мејслс.

„Не сум убава, и никогаш нема да бидам убава, но тоа не е важно“, рече таа еднаш.

„Имам нешто многу подобро. Имам стил“, рече таа.

Апфел уживаше последователна слава на социјалните мрежи, собирајќи речиси 3 милиони следбеници на Инстаграм, каде што нејзиниот профил изјавува: „Повеќе е повеќе, а помалку е досадно“.

На TikTok, таа привлече 215.000 следбеници додека мудро разговара за модата и стилот и ги промовира неодамнешните соработки.

Работел за девет американски претседатели

Во однос на дизајнот на ентериер, таа работеше во Белата куќа за дури девет американски претседатели – Хари Труман, Двајт Ајзенхауер, Џон Ф. Кенеди, Линдон Џонсон, Ричард Никсон, Џералд Форд, Џими Картер, Роналд Реган и Бил Клинтон. Тие, како што рекла еднаш, биле нејзините најлесни клиенти.

„Секој, но секој ентериер што го уредивме беше различен од претходниот“, рече таа еднаш.

Таа има своја кукла Барби

Алберт Мејслс сними филм за животот на модната икона во 2014 година наречен „Ирис“. Пред пет години, Mattel направи кукла Барби врз основа на Апфел, со што Ајрис стана најстарата личност која е моделирана по таа кукла. На 97-годишна возраст, на повик на Томи Хилфигер, таа стана модел, потпишувајќи договор со агенцијата IMG, која ги застапува Жизел Бундхен и Џиџи Хадид.

Ајрис ја носеше титулата најстар инфлуенсер во светот. Нејзините објави ги следат речиси три милиони луѓе. Ајрис ги воодушеви своите следбеници со аутфити во кои ги спои неспоивите – елементи од различни култури и евтините парчиња со скапите.