Почна најголемата аукција на накит во историјата

0

„Најспектакуларното од околу 400 парчиња накит ќе биде понуден следната недела во Женева“, изјави портпаролката на аукциската куќа „Кристи“.

Продажбата на накитот на милијардерката, австриската наследничка Хајди Хортен, која почина во јуни 2022 година на 81-годишна возраст, започна во средата со онлајн аукција.

Аукциската куќа „Кристи“ покрена онлајн аукција на стотици парчиња накит што и припаѓаа на австриската милијардерка Хајди Хортен.

„Најспектакуларното од околу 400 парчиња накит ќе биде понуден следната недела во Женева“, изјави портпаролката на аукциската куќа „Кристи“ за швајцарскиот дневен весник „Аргауер цајтунг“. Наесен ќе се продаваат уште 300 парчиња.

Едно од највредните парчиња е дијамантскиот ѓердан од солза „Briolette of India“ од 90 карати. Легендата вели дека и припаѓала на Елеонор од Аквитанија, кралица на Франција, уште во 12 век.

Меѓутоа, според Советот за природни дијаманти, постои и приказна дека дијамантот потекнува од Јужна Африка и му припаѓал на Пјер Картие, кој измислил егзотична приказна за да ја зголеми неговата вредност. Ѓерданот е проценет на 15,6 милиони долари.

„Кристи“ ја проценува вкупната вредност на колекцијата на околу 150 милиони долари. Тоа би ја направило највредната приватна колекција на накит продадена на аукција.

Приходите од аукцијата се наменети за хуманитарната фондација основана од Хортен.

Фондацијата Хајди Хортен финансира медицински истражувања и води музеј отворен минатата година во срцето на Виена со уметничката колекција што таа ја собрала за време на нејзиниот живот, вклучувајќи дела од Пабло Пикасо, Марк Шагал, Емил Нолде, Енди Ворхол, Лусио Фонтана и Демиен Хирст.

Хајди е наследничка на Хелмут Хортен (1909-1987) кој ги постави темелите на своето богатство за време на нацистичката ера, кога ги презел стоковните куќи од Евреи. Хајди Хортен подготви експертски извештај кој на почетокот на 2022 година заклучи дека Хелмут Хортен има корист од нацистичките грабежи.

TRT Balkan