По израелската „одмазда“ кон Иран, реагира шефот на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изрази загриженост за ситуацијата на Блискиот Исток по израелскиот напад врз Иран.

„Од суштинско значење е конфликтот да не излезе од контрола и затоа ги повикуваме сите страни на воздржаност“, изјави Столтенберг денеска во Брисел.

„Никој нема корист од војната на Блискиот Исток“, изјави тој.

Според извештаите на медиумите, Израел ја нападнал иранската провинција Исфахан како одговор на масовниот ирански напад со беспилотни летала и ракети.

Според израелскиот весник Jerusalem Post, нападот бил насочен кон воздухопловна база во Исфахан, недалеку од иранските нуклеарни постројки.

Сепак, според Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), нуклеарните капацитети не биле погодени.

Во спротивно, Израел и Иран немаат намера да го ескалираат конфликтот меѓу нив.