По разорниот земјотрес и пожар во Јапонија: Илјадници луѓе ја минуваат ноќта во центрите за евакуација

Неколку силни земјотреси, од кои најсилниот беше со јачина од 7,6 степени, во префектурата Ишикава во централна Јапонија предизвикаа материјална штета, а највисоко ниво на предупредување за цунами беше издадено во тој регион, кој беше категоризиран како „голем“.

Огромен пожар избувна во префектурата Ишикава по разорните земјотреси.

Чад навлегуваше над областа додека пожарот денеска зафати неколку згради.

Илјадници луѓе во Јапонија ја минуваат ноќта во центрите за евакуација по силниот земјотрес.

Десетици згради се урнаа во неколку градови, а непознат број луѓе останаа под урнатините.

Се стравува дека најмалку две лица загинале, јавува новинската агенција Кјодо, а бројот на жртви најверојатно ќе се зголеми во наредните денови.

Јапонската метеоролошка агенција ги намали предупредувањата за цунами долж Јапонското Море.

Тоа значи дека се очекуваат бранови од еден метар или помалку – претходно агенцијата предупредуваше на бранови високи и до три метри.

Сепак, агенцијата вели дека луѓето треба да останат внимателни поради можни последователни потреси, пренесува јапонската телевизија NHK.