Прашавме 6 нутриционисти: Кои се нивните врвни совети за урамнотежена исхрана?

0

Прифатете ги овие навики и вашето тело ќе ви се заблагодари на сите можни начини.

Бидејќи вредноста на урамнотежена и добра исхрана постојано се покажува како исклучително важна за нашето здравје и благосостојба, ги замоливме експертите да ги споделат своите врвни совети со нас. Прифатете ги и вашето тело ќе ви се заблагодари на сите можни начини.

Што треба да јадеме кога веднаш ни треба енергија? Подолу се одговорите на нутриционистите:

1. Кaжете „да“ на протеините

Вашите потреби за протеини зависат од фактори како што се телесната тежина, нивоата и видот на дневната активност. Сепак, имајте на ум дека, генерално, 10-35% од дневните калории треба да бидат протеини, но не треба да надминуваат 20-30 g. на секој оброк. Без разлика дали сте веган, вегетаријанец или едноставно избегнувате месо, изворите на протеини од растително потекло се многу и ќе додадат разновидност и повеќе хранливи материи во секој оброк. Некои примери: бадеми или путер од бадем; таан; семки од тиква; чиа семе; овес; авокадо.

2. Додадете железо и добри масти во вашата исхрана

На вашата исхрана и треба разновидност за да биде здрава, но некои хранливи материи се неопходни за подобро здравје, заштита од болести и здрав имунолошки систем: ‣ Железо за издржливост: недостатокот на железо кај жените обично се јавува по фази на зголемена потреба за овој микроелемент и намален внес или апсорпција . Групите на кои најмногу им треба железо се бремени жени, жени со менструација, тинејџери и млади луѓе и доенчиња. Важно е да се обезбеди правилна апсорпција на железото, бидејќи недостатокот на овој микроелемент може да доведе до слабост, недостаток на концентрација и да ве направи склони кон инфекции. ‣ Омега-3 масни киселини за здраво срце: од витално значење за развојот на мозокот на бебето, што ги прави основни хранливи материи за време на бременоста. Што се однесува до возрасните, нивната адекватна конзумација го одржува срцето здраво и го намалува ризикот од мозочен удар,

3. Максимизирајте ја густината на хранливи материи во секој оброк

Ќе го направите ова со јадење храна здрава за мозокот, богата со витамини како морска храна, зеленчук, јаткасти плодови, грав и темно чоколадо. Звучи едноставно, нели? Овие пет намирници ја формираат основата на квалитетна диета која промовира добро ментално здравје, а истовремено содржи хранливи материи кои промовираат здрава функција на мозокот.

4. Јајцата како дел од здравата исхрана

Студијата објавена во JAMA покажа дека јадењето едно јајце на ден не е поврзано со зголемен ризик од срцеви заболувања кај здрави луѓе. Сепак, истата студија покажа дека луѓето со дијабетес и срцеви заболувања подобро е да ги намалат јајцата. За да се одговори на често поставуваното прашање дали јајцата се здрави или не, важно е да се погледне нивната консумација во контекст на целокупната исхрана.

5. Изберете медитеранска исхрана

Со сите потребни амино киселини, минерали и елементи во трагови, медитеранската исхрана е совршено избалансирана и ви нуди максимална количина на придобивки што можете да ги користите и чувствувате секој ден.

6. Уживајте во зеленчукот во сите облици

Знаете дека треба да јадете најмалку 5 порции овошје и зеленчук дневно. Ако немате време или не ви е практично секогаш да имате свеж зеленчук, пробајте замрзнат. Во студијата, неодамна објавена во Journal of Food Composition and Analysis, истражувачите ги споредиле свежите и замрзнатите производи во однос на нивната хранлива вредност. Разликите биле минимални или непостоечки.Всушност, истражувањата покажале дека свежите производи по 5 дена во фрижидер имаат помала хранлива вредност во споредба со замрзнатите.