ПРВИТЕ СЛИКИ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ГРЦИЈА: „Не се знае дали е главниот земјотрес“ – ова е само почеток?!

Локалните медиуми ги објавија првите фотографии од штетите од земјотресот што во петокот наутро го погоди местото Прокопиј на грчкиот остров Евија.

И покрај земјотресот со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала, се чини дека нема големи штети.

Епицентарот на земјотресот бил на 6 километри источно од Прокопиј, на длабочина од 14,2 километри.

Земјотресот е почувствуван и во Атика.

Неколку минути подоцна, во истата област следеше втор земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала, јавува Екатимерини.

Сепак, силните потреси ги соборија производите од полиците на супермаркетите на подот и предизвикаа лизгање на земјиштето на патиштата, пренесува „Прототема“.

Според гувернерот на Централна Грција, Фанис Спанос, продавниците и бизнисите биле оштетени со скршени стакла, главно во Агиос Јоанис тон Росос.

Одроните кои се случија се лоцирани на патиштата во близина на епицентарот, во селото Пили.

Како што објави eviaonline, материјална штета е забележана и во Мантуди, каде паднал таванот во зградата, а за среќа нема повредени.

Засега, според Противпожарната служба, нема повици.

Има информации за помали одрони на места од Прокопи до Пилос, но патот не е затворен и никој не е заглавен.

Професорот и претседател на ОАСП, Ефтимиос Лекас, нагласи дека не знаеме дали е главниот земјотрес бидејќи феноменот се развива.

Имаше најмалку 11 микроземјотреси со јачина од 2 до 2,5 степени според Рихтеровата скала.

Областа може да има активност долго време“, изјави тој за eviaonline.

Кога станува збор за децата кои се во училиштата, а наставниците ги изнесоа во дворот, нагласи дека во пошироката област која е во фокусот треба да останат надвор од училниците.