ПРЕД ЗЛОСТОРСТВОТО СНИМИЛ ВИДЕО И НАПИШАЛ ПРОШТАЛНА ПОРАКА! Детали за хоророт во Хрватска: Го убил татко му, сакал и брат му, па завршил мртов!

0

Семејна трагедија се случи во вторникот вечерта во Винковци, каде згаснаа два животи, а вистинско чудо и среќа е што нема повеќе жртви.

Анте П.(22) најпрвин го убил својот татко Антун П.(63) во автомобилот пред нивната куќа, по што го побарал постариот брат, најверојатно со намера и него да го убие, а кога не го нашол , побегнал од местото и набрзо влегол во пресметка и размена на оган со полицијата, во која никој од полицајците не бил повреден, но напаѓачот останал мртов.

Дали извршил самоубиство, со што се заканувал додека полицијата го повикувала да се предаде или починал од куршумите испукани кон него од полициски службеници во самоодбрана, ќе покаже обдукцијата што ја нареди заменикот на жупаниското државно обвинителство во Вуковар.

Се беше мирно и нормално вечерта околу 22.30 часот во Винковци. Многу граѓани на ТВ екраните го следеа крајот на натпреварот меѓу Турција и Хрватска. Но, во тоа време, сега е јасно, Анте П. веќе бил на прагот да го реализира својот злокобен план, кој го објавил преку снимено видео, но и во наводно проштална порака што им ја испратил на своите пријатели.

Имено, медиумите добија видео на кое се слуша Анте П. Видеото е брутално и шокантно, а се слуша гласот на млад човек кој седи во автомобил, кој го снима оружјето што го има до себе и објавува што ќе направи. Со него е маска на лик од видео игра, ракавици и пиштол, како и шише коњак, а споменува и лекови за смирување.

Проштално писмо и порака

– Не го правам тоа без причина, не го правам затоа што сум шупак, затоа што сум лош човек, верувајте, јас сум спротивно од тоа… – е цитатот што започнува шокантното видео кое го снимил убиецот пред да се изврши злосторството. Јутарњи го добил и неговото проштално писмо, кое било напишано прилично збунето, но во кое јасно ја кажува својата намера зад себе да остави крвава трага и да ги убие членовите на семејството, полицајците кои ќе дојдат да интервенираат, а потоа и себеси.

Полициската управа Вуковар-Сремска пријавила дека во 22 часот и 39 минути од 37-годишен маж добиле пријава дека на улицата “Драгутин Жаниќ Карло” е убиен член од неговото семејство. Тој исто така изјави дека друг член на семејството упатувал сериозни смртни закани кон него и неговото семејство. Веќе во 22 часот и 49 минути, полицијата го пронашла телото на 63-годишниот Антун П, како лежи до неговиот автомобил, на шеталиштето покрај Босут, веднаш спроти нивната семејна куќа. Утрото потоа тој “мерцедес” се уште бил на истото место, но опкружен со полициска лента. На возачката врата јасно се гледала дупка од куршум, која, според виденото, била испукана од другата страна, односно од совозачкото седиште, а на тревата и чакалот покрај патеката биле видливи дамки и капки крв.

Кога полицијата пристигнала на местото на настанот, убиецот побегнал. Пред тоа упаднал во куќата на постариот брат, која е до куќата на неговите родители и побарал од сопругата и децата да му кажат каде е и рекол дека нема ништо да им прави. Жената му рекла дека не знае, а тој се оддалечил со автомобилот. Постариот брат ѝ кажал на полицијата кој автомобил го возел Анте, па патролата брзо го забележала и почнала да го брка.

При бегството удрил во метален столб и со тоа го оневозможил за понатамошно управување, па го оставил возилото и побегнал кон реката Босут каде се сокрил во висока вегетација. Полицајците го повикале мирно да се предаде, но осомничениот во првиот момент почнал да се заканува дека ќе изврши самоубиство, а веднаш потоа почнал да пука во правец на полицајците – велат од полицијата, чии службеници потоа пукале неколку истрели предупредувачки истрели во воздух, а откако продолжил да пука кон нив тие возвратиле.

Соседите во шок

– Осомничениот потоа влегува во реката, повторно изразувајќи намера да се самоубие и продолжува да пука кон полицајците, при што тие повторно возвратиле. Откако прекинала размената на истрели, полициски службеници забележале тело на едно лице како плута во реката – соопшти полицијата. Телото на Анта го извадиле од реката припадници на ЈВП Винковци. Се уште не се познати мотивите за убиството на таткото и трагедијата.

Семејството за кое станува збор, инаку, во Винковци е познато како доста богато и добро ситуирано. Починатиот Антун и неговата сопруга имале четири сина, од кои 37-годишниот со татко му се занимавал со транспорт и трговија со дрвени трупци. Антун изнајмуваше машини за покер, но тој бизнис одамна го напушти.

– Убиениот беше еден од највидливите жители на Винковци. Го познавам како галантен човек и џентлмен со лице, кој парите ги заработувал во приватно претпријатие со машини за игри, а потоа решил да се занимава со дрва, транспорт, трговија, услуги и добро се снашле. Тоа што им се случи е страшно – ни изјави еден Винковци. Шокирани биле и соседите.

– Слушнав истрел, но мислев дека некој ја слави победата на Хрватска и прво не обрнав внимание додека не ни се јави соседот и не праша што се случува. Потоа дојдов до прозорецот и видов дека полицијата трча ваму-таму… Еден час имаше тепачка, луѓето трчаа горе-долу со оружје во рацете, брзата помош долго стоеше таму, улица беше блокирана – рече Славко Радиќ, кој живее две куќи подалеку.

– Секој ден се среќавав со убиениот додека одев кон Сопот. Добри луѓе. Се сеќавам на најмалиот син како момче од 10-11 години и сега да го видам немаше да го препознаам. Едниот син е во Загреб, еден во Кановци, а третиот, според возраста, живее со семејството во куќа до родителите. Страшна трагедија – рекол соседот.