ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РЕАЛ ИМА “КРАТОК ФИТИЉ”, СЕ СИМНА ВО СОБЛЕКУВАЛНА И МУ НАРЕДИ НА АНЧЕЛОТИ – МОДРИЌ ДА ИГРА ПОМАЛКУ!?

0

Шефот на „кралскиот клуб“ смета дека Себаљос и Марко Асенсио треба да имаат поголема минутажа.

Тренерската позиција во Реал Мадрид е секогаш под лупа. Два-три послаби резултати се доволни за да предизвика медиумска лавина која го доведува во прашање актуелниот тренер и неговата иднина.

Навикнат е Карло Анчелоти , кој по големата победа против Ливерпул во Лигата на шампионите на „Енфилд“ (5:2) помина три натпревари без да слави.

Тој одигра 1:1 со Атлетико Мадрид во градското дерби, а потоа загуби од Барселона (0:1) во првиот натпревар од полуфиналето на Купот на домашен терен, за да ремизира кај Бетис во првенствениот натпревар во натпревар во кои немаше голови.

Како што објави шпанскиот новинар Серхи Валентин, претседателот на Реал, Флорентино Перез, смета дека Анчелоти е причината за неодамнешните неуспеси на Лос Бланкос. Првиот човек на кралскиот клуб наводно е незадоволен од неколку одлуки на тренерот, а по ремито со Бетис се симнал во соблекувалната за лично да разговара со италијанскиот стручњак.

Валентин дознал и дека Перез го советувал Анчелоти Дани Себаљос и Марко Асенсио да имаат поголема минутажа, а Тони Крос и Лука Модриќ помалку.

Секако, ваквите интервенции во фудбалскиот свет не се идеални, бидејќи тренерот сепак треба да има слобода да носи сопствени одлуки, за кои секако е одговорен. Анчелоти јасно се одлучи за Модриќ и Крос кои се уште ги смета за клучни за играта на својот тим, а Хрватот и Германецот беа стартери на сите најголеми натпревари.

Затоа ќе биде интересно да се види кои ќе бидат следните потези на Анчелоти, а уште поважни ќе бидат резултатите во натпреварите што следат. Пред Реал е домашен тест со Еспањол во Примера, потоа реванш осминафиналето на Лигата на шампионите со Ливерпул, а пред репрезентативната пауза на распоред е првенственото Ел Класико во Барселона…