„ПРИНУДЕНИ СМЕ НА ОВА“ Путин јасно стави до знаење: Русија има што да одговори на оние кои и се закануваат!

Путин истакна дека „нацизмот во неговата модерна форма“ е опасност за земјата.

Рускиот претседател Владимир Путин ја спореди денешната борба против Украина и нејзините западни сојузници со победата на Русија над нацистичка Германија во Втората светска војна, во говорот по повод 80-годишнината од одлучувачката битка за Сталинград.

Путин рече дека Русија сигурно ќе победи во Украина, како и пред 80 години. Тој рече дека Русија уште еднаш се соочува со Германија бидејќи го критикуваше ветувањето на Берлин за снабдување со тенкови Леопард 2 за поддршка на Украина на бојното поле. Русија има што да одговори на оние кои и се закануваат, рече рускиот претседател за време на говорот на церемонијата посветена на 80-годишнината од битката кај Сталинград. Путин истакна дека „нацизмот во неговата модерна форма“ е опасност за земјата.

– Сега, за жал, гледаме дека идеологијата на нацизмот, веќе во нејзината модерна форма, во нејзината модерна манифестација, уште еднаш создава директни закани за безбедноста на нашата земја. Повторно сме принудени да ја одбиеме агресијата на колективниот Запад – изјави Путин, пренесува РИА Новости.

Тој рече дека Москва не сака да ги испраќа своите тенкови до границите на западните земји, но дека има на што да одговори и дека одговорот нема да заврши со оклопни борбени возила.

– Тие треба да го разберат ова – рече Путин.

Претходно, Путин го обиколи меморијалниот комплекс во Мамаев Курган во Волгоград и положи венец во Салата на воената слава, а потоа одржа едноминутно молчење во чест на советските војници убиени за време на битката кај Сталинград.

Битката кај Сталинград против нацистите траеше од 17 јули 1942 година до 2 февруари 1943 година.

Се одржа на површина од околу 100.000 квадратни километри, а повеќе од 2,1 милиони луѓе од двете страни учествуваа во борбите во различни фази од битката.

Поразот на нацистичките трупи во битката кај Сталинград се смета за пресвртница во Втората светска војна.