Пробајте ги: 10 италијански трикови со кои лесно ќе направите вкусни јадења

0

Неколку капки намален балсамико оцет или една лажичка гремолата навистина можат да го подобрат вкусот на јадењето, исто како и изборот на вистинската паста за сосот…

Италијанската кујна  е една од најпопуларните во светот, а некои од причините за тоа се квалитетот и сезонските состојки што се користат. Колку се важни квалитетните состојки, добро покажуваат познатите италијански јадења кои бројат само неколку состојки – како што е карбонара.

Исто така, Италијанците главно не ги комплицираат работите во кујната, туку користат едноставни техники за да направат храната да блесне и мудро да ги комбинираат состојките. Добрата комбинација на слатки, солени и горчливи вкусови им дава сладост на јадењата, а миризливите зачини ја заокружуваат целата приказна. Освен тоа, генијалните трикови се шлаг на тортата бидејќи готвењето го прават забавно и креативно.

Крцкаво рижото

Carlo Cracco, готвач со Мишелин ѕвезда, е познат по својот иновативен пристап кон традиционалните италијански јадења. Од вишокот рижото, тој создава нови јадења, како што се крцкави топчиња – аранчини. Изладеното рижото го обликува во топчиња и ги валка во брашно, изматени јајца, а потоа презла и ги пржи. По желба, топчињата можете да ги наполните и со шунка, сирење како моцарела или рагу. Во овој случај на дланка намачкајте го рижото, во средината ставете го саканиот фил и формирајте топчиња.

Сируп од балсамико оцет

Италијанците не се плашат од експериментирање со слатки и солени комбинации за да ја добијат полнотата на вкусот и балансот на јадењето. Слободно додадете суво овошје, како суво грозје или кајсии, во сосови и чорби, а ќе служи и десертно вино. Можете исто така да користите редукција на балсамико. Загрејте го балсамико оцетот на тивок оган и варете со мешање додека не стане сируп.

Додадете го во салати, печени бриселски зелки, полнети печурки, тестенини, рижото, а неколку капки му даваат одличен вкус на сладоледот или овошјето како што се праските и јагодите. Некои готвачи ќе додадат и малку шеќер – додадете половина чаша шеќер на две чаши оцет. Во овој случај, ќе го скратите времето потребно за намалување. Оставете го намалувањето на балсамико да се излади пред да го додадете во садовите.

Домашна ricotta

Ricotta е свежо бело италијанско сирење со зрнеста текстура и малку сладок вкус што се користи во различни јадења – од сосови за разни кремасти тестенини до фини слатки филови во колачи и пити. Италијанците често подготвуваат рикота дома

Гремолата на рака

Гремолата е зелен зачинет сос, италијански класик кој се додава во многу јадења за да се истакнат медитеранските вкусови и ароми. Италијанците го додаваат во сендвичи и разни салати, а одличен вкус им дава и на прилозите како палента, ориз или тестенини. Основниот рецепт вклучува ситно сечкан лук и магдонос и рендана кора од лимон, а готвачите потоа додаваат и други состојки според инспирацијата. Магдоносот и лукот исечкајте ги што помали и изрендајте ја кората од лимон. Измешајте, додадете сол и бибер и по желба додадете неколку капки сок од лимон.

Трик за вишок леб

Густата тосканска супа која може да се јаде топла или ладна и може да биде предјадење или главно јадење, а секогаш има фантастичен и незаборавен вкус на Италија. Меѓу другото, се прави од вишок леб. 

Совршени њоки

Рецептите на кумот на италијанската гастрономија, Антонио Карлучи, се уште живеат во неговите готвачи, а еден од омилените секако е оној за совршено меки њоки. Финтата е во компирите кои не се варат, туку се печат во рерна, па се пасираат и се мешаат со брашно и јајце.

Кои тестенини за кој сос?

Општото правило гласи: колку се помазни тестенините, толку потенок треба да биде сосот. Свитканите или назабените форми се идеални за подебели сосови. Шпагетите, како и другите долги тркалезни тестенини, се погодни за повеќето сосови, но не и за Болоњезе. За да ја искористите привлечноста на овој сос, најдобро е да се служи со таљатели (долги тестенини, обично широки 5 мм), бидејќи нивните рабови овозможуваат подобар вкус.

Кратките тестенини како макарони или пена (пенкало или туба) се најдобри за сос од аррабијата (зачинет сос направен со лук, домати, лути пиперки и маслиново масло) или долго варено месо и рагу од домати. Оваа кратка тестенина, која вклучува фарфали (лакови) и фузила (федери), како и видови тестенини со празна цевка, се јаде со доволно сос за да ги покрие. Многу мали и кратки тестенини, како ѕвезди или кругови, се најдобри во супите.

Зачински трик

Зачинете со вашите зачините: Пред да користите зачини како ким, анасон или коријандер во италијански и други рецепти,  загрејте ги во сува тава неколку минути. Оваа техника ја подобрува аромата и го продлабочува вкусот, па јадењата стануваат посложени. Можете исто така да ги подобрите јадењата со додавање на маслиново масло со вкус. Загрејте го маслото со лук, рузмарин, мајчина душица, чили или која било друга ароматична состојка по ваш избор, внимавајќи да не зоврие. Оставете да се излади, процедете и искористете го маслото за салати, зеленчук на скара, пици и слатки.

Експеримент: песто

Додека традиционалното песто се прави од босилек, ореви, лук, пармезан и маслиново масло, слободно експериментирајте со различни состојки. Наместо босилек користете рукола, млад кромид, кељ или магдонос, а боровите ореви заменете ги со ореви или бадеми. На овој начин ќе добиете брз, вкусен и здрав сос за тестенини или ориз.

Свеж вкус

Кора од лимон, портокал или лимета не е резервирана само за десерти; а на солените јадења им дава свеж, би можеле да кажеме – жив вкус, но и привлечен изглед. Посипете ја ситно ренданата кора на тестенини, морски плодови и салати за освежителна нота. Во италијанската и другите кујни, киселите ноти особено добро делуваат во помасните јадења и помагаат да се балансира вкусот.