Пронајдено девојче (8) од САД кое исчезнало во 2018 година додека траела средбата со својата мајка

0

Девојчето која беше киднапирана од трговски центар во американската сојузна држава Вашингтон во 2018 година е пронајдена жива и здрава во Мексико, соопшти ФБИ. Аранза Марија Очоа Лопез имала четири години кога последен пат била видена за време на надгледувана средба со нејзината биолошка мајка во трговски центар во градот Ванкувер, пишува Independent.

Нејзината мајка беше уапсена во 2019 година во Пуебла, Мексико, но девојчето беше пронајдено дури во февруари оваа година. Официјални лица потврдија дека девојчето, кое сега има осум години, било пронајдено во Мичоакан, Мексико и вратено во САД. „Повеќе од четири години, ФБИ и нашите партнери не се откажуваат од Аранза“, рече Ричард А Колоди, специјален агент задолжен за теренската канцеларија на ФБИ во Сиетл.

Таа побара да го однесе малото девојче во тоалет
„Нашата грижа сега ќе биде да ја поддржиме Аранза додека ја започнува нејзината реинтеграција во САД“, додаде тој. Есмералда Лопез-Лопез, мајката на исчезнатото девојче, се изјасни за виновна во јануари 2021 година во Врховниот суд на округот Кларк за киднапирање и грабеж од втор степен и мешање во притвор од прв степен.

Таа е осудена на 20 месеци затвор, пренесува The Columbian. Девојчето било во државен притвор откако во 2017 година било сместено во згрижувачко семејство по поплаки дека нејзината мајка ја малтретирала. На мајката и било дозволено да ја гледа својата ќерка двапати неделно. За време на една средба, таа побарала да ја однесе нејзината ќерка во тоалет, но всушност ја однела до автомобил управуван од соучесник.