Протести пред домот на Нетанјаху, демонстрантите бараат негова оставка

 Демонстрантиte денеска пред домот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим побара негова оставка.

Тие бараат оставка од Нетанјаху поради смртоносниот напад на Хамас на 7 октомври врз Израел, при што загинаа 1.400 луѓе, од кои најголемиот број цивили.

По нападот Израел возврати и постојано напаѓа цели на Хамас во Појасот Газа.

Според палестинското Министерство за здравство досега во израелските напади загинале 9.488 луѓе, од кои 3.900 се деца