ПУТИН ГИ ЗАМЕШA ПРСТИTE! Ким го слави вселенскиот успех на научниците и „најдобрата војска во светот која има способност да удри на целиот свет“

Фотографиите на државните медиуми покажуваат дека на прославата биле присутни членови на семејството на Ким.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун објави дека неодамнешното лансирање на извидувачки сателит е вежба на правото на Пјонгјанг на самоодбрана, за време на приемот на кој им оддаде признание на научниците за ова достигнување, објавија државните медиуми.

Северна Кореја во вторникот потврди дека го ставила својот прв шпионски сателит во орбитата, што предизвика меѓународна осуда за кршење на резолуциите на ОН со кои се забранува земјата да користи технологија применлива за нејзините програми за балистички ракети, пренесува Ројтерс.

Ким ја посети Националната аеронаутичка и вселенска администрација (НАТА) за да им честита на научниците и техничарите , велејќи дека лансирањето во вторникот е „потег што ги отвора очите“ за земјата , за која рече дека се соочува со „опасни и агресивни“ потези на непријателот . објави севернокорејската новинска агенција KCNA.

Тој рече дека поседувањето на извидувачки сателит е полноправно остварување на правото на самоодбрана и дека вооружените сили на Северна Кореја „ниту за момент нема да се откажат и да попуштат“, објави КЦНА .

Северна Кореја одржа прием за да го прослави лансирањето во четвртокот, каде премиерот Ким Ток-хун рече дека сателитот ќе помогне да се развие севернокорејската војска во „најдобрата армија во светот која има способност да го погоди целиот свет“.

Фотографиите на државните медиуми покажуваат дека членовите на семејството на Ким биле присутни на прославата на лансирањето. 

Ќерката на Ким седела до него на банкетот, облечена во маица со логото на НАТА, заедно со сопругата на Ким, неговата сестра, научници и инженери, покажаа фотографиите на државните медиуми.

Овонеделното лансирање на сателит е трет обид на Пјонгјанг оваа година, по два неуспеси, и следи по патувањето на Ким во Русија во септември, за време на кое рускиот претседател Владимир Путин вети дека ќе и помогне на Северна Кореја да изгради сателит .

Јужнокорејските власти тврдат дека последното лансирање било извршено со руска техничка помош, како дел од растечкото партнерство во кое Пјонгјанг и испорачувал на Русија милиони артилериски гранати за нејзината војна во Украина.

Русија и Северна Кореја ги негираа договорите за оружје, но ветија дека ќе ја продлабочат соработката.

Јужна Кореја соопшти дека верува оти севернокорејски сателит влегол во орбитата, но дека ќе биде потребно време да се процени дали неговата работа е нормална, пренесува Ројтерс.