Путин го амнестира човекот вмешан во убиството на познатата руска новинарка

Еден од лицата осудени за убиството на руската новинарка Ана Политковскаја во 2006 година беше ослободен бидејќи се борел за руската армија против Украина, објави неговиот адвокат.

Сергеј Каџикурбанов , поранешен московски полицаец, беше осуден на 20 години затвор во 2014 година, но рускиот претседател Владимир Путин го помилува откако отслужи шест месеци војска за време на војната во Украина, изјави неговиот адвокат Алексеј Михалчик.

Хаџикурбанов е еден од петтемина осудени за ова дело.

Политковскаја, истражувачка новинарка која јавно ја критикуваше војната во Чеченија, беше убиена во лифт во блокот згради каде што живееше.

Нејзината работа во весникот Новаја Газета беше наградена во странство за упорно известување за кршење на законот од страна на руската армија во Чеченија.

Написите што таа ги напиша, во кои таа остро го критикуваше Путин, чиј втор мандат беше на сила, и чеченските лидери, налутија многумина во владата.

Хаџикурбанов е осудена за логистичка поддршка за нејзиното убиство.

– Како борец на специјалните сили, тој беше поканет да потпише договор за учество во специјална воена операција. Кога истече договорот, претседателот со декрет го помилува – изјави неговиот адвокат.

Министерството за одбрана на Русија регрутира затвореник за војната во Украина, практика воведена за платениците од групата Вагнер, која регрутираше затвореници да се борат во Украина, а за возврат им беше ветено помилување.

На судењето за убиството на Политковскаја во 2014 година, Рустам Махмудов беше осуден на доживотен затвор затоа што пукал во неа.

На истата казна беше осуден и неговиот братучед Лом-Али Гаитукаев, друг член на групата обвинета за подготовка на нејзиното убиство.

Браќата на Махмудов Џабраил и Ибрагим беа осудени на 14, односно 12 години затвор.

Не е утврдено кој бил главен.