Путин го обвини НАТО дека учествува во конфликтот во Украина со испорака на оружје за Киев

0

Испораките на оружје на НАТО за Украина може да се сметаат за учество во конфликтот бидејќи алијансата не добива пари за тоа, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за програмата „Москва. Кремљ. Путин“ на руската државна телевизија Русија -1.

„А тоа значи дека Западот станува соучесник во злосторствата на Киев, рече Путин.

„Тие ја снабдуваат Украина со оружје во вредност од десетици милијарди долари. И токму ова е значењето на учеството. Зошто? Бидејќи ова не е само воено-техничка соработка, тие не добиваат пари за тоа. Тие не добиваат пари “, нагласи Путин.

Така, „од една страна, ова оружје се предава, што зборува во одредена смисла, иако индиректно, за соучесништво во овие злосторства извршени од режимот во Киев, вклучително и гранатирање на станбени области во Новоросија и Доњецк“.

Рускиот претседател потсети дека формално НАТО не е страна на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“, кој беше потпишан меѓу Москва и Вашингтон. И сега Северноатлантската алијанса „по наредба на Американците“ изрази желба да учествува во „Новиот СТАРТ“, додаде Путин.

Рускиот претседател потсети на тврдењата дека Северноатлантската алијанса е „првенствено политичка организација, а не воен блок“.

„Како може да не е воено? Можеме да видиме што се случува. Затоа сме принудени да се вратиме на дискусијата на оваа тема од нејзината суштина“, рече рускиот лидер.

Ако на Западот му се даде можност да ја растури Руската Федерација и да воспостави контрола врз нејзините остатоци, рускиот народ можеби нема да преживее, рече рускиот претседател.