Путин го уплаши военото раководство на Кремљ, се стравува од масовен колеж: “Победа? Тоа веќе не е целта!”

Последните анализи покажаа дека Москва изгубила повеќе од 175.000 војници во војната

Политичкиот аналитичар Валериј Соловеј, поврзан со Кремљ, тврди дека руската политичка елита е „згрозена“ од барањето на првиот човек на Кремљ Владимир Путин да започне итна воена офанзива на повеќе фронтови во Украина.

Високите функционери стравуваат од нови масакри бидејќи најновите анализи покажале дека Кремљ изгубил вкупно повеќе од 175.000 војници во војната, пишува Дејли мејл.

Барањето на Путин врховниот командант во Украина, Валериј Герасимов, да изврши „напад во неколку правци во исто време“ предизвика длабоки поделби во руското воено раководство, тврди Соловеј.

Д-р Соловеј е поранешен професор на престижниот московски институт за меѓународни односи, училиште за обука на дипломати и шпиони.

– Генералштабот на руската армија е преплашен од инструкциите на Путин. Не претерувам. Тие се ужаснати. Тие се плашат да не ги загубат преостанатите вооружени сили во колежот во кој беа вовлечени поради наредбата на Путин, рече Ходорковски на опозицискиот канал.

И покрај тоа што високите команданти ја губат надежта за успех, тие ќе го послушаат Путин, тврди тој.

  • Одлични сте. Вие сте гениј, ваше височество, вие го знаете тоа подобро од нас. Сè почнавте, наша работа е сега да го решиме, вели Солојев мислејќи на воениот врв.

Солојев продолжува дека офанзивата е планирана за февруари, а Герасимов, кој е близок до министерот Шојгу, е „најспособниот од сите руски генерали“.

Тој тврди дека челниците на Генералштабот стравуваат дека нема да стигнат на време бидејќи Украина очекува ново оружје, поопасно и поофанзивно.

  • Затоа сега е последната шанса да се обидеме да ја нападнеме Украина, а целта не е победа. Многу е важно да се разбере тоа. Таква цел веќе воопшто нема. Целта е да се стави крај на конфликтот на чесен начин. Односно да се постигне мир. Задржете го минимумот руски достигнувања. Ова е Донбас, дел од новите територии, не сите, и да го бранат Крим. Повеќе од тоа не очекуваат, тврди Соловеј.

Анализата на Солојев во голема мера се разликува од јавниот став на Кремљ, кој инсистира дека воената авантура на Путин „се одвива според планот“.

Потсетуваме дека најновите информации доаѓаат по новиот извештај за статистиката на бојното поле.

Дури и Русите не ги намалуваат особено бројките за загубите меѓу себе.

Влијателниот руски телеграмски канал „Генерал СВР“ сугерира дека „ненадоместливите воени оперативни загуби на човечка сила“ во руската армија се поголеми од 126.500 загинати војници.

Покрај тоа, тој известува дека биле убиени повеќе од 6.250 руски националгарди.

Се разбира, бројките на каналот се рутински повисоки од оние што ги обезбедува Кремљ.