ПУТИН ШОКИРА СО ПРИЗНАНИЕТО: „Руската влада ја финансираше групата Вагнер“- Ја откри бројката

0

Рускиот претседател Владимир Путин на средба со военото раководство во Кремљ изјави дека руската влада целосно ја финансирала групата „Вагнер“.

„Сакам да укажам и сакам сите да знаат дека: целата група Вагнер беше целосно финансирана од државата. Од Министерството за одбрана, од државниот буџет, ние целосно ја финансиравме оваа групација“, рекол претседателот.

Според него, од мај 2022 година до мај 2023 година, властите на Вагнер му платиле 86,262 милијарди рубљи (околу една милијарда евра).

„Се надевам дека никој ништо не украл или да не било многу, тоа ќе го разјасниме“, додадел рускиот лидер.

Да потсетиме дека руската влада долго време негираше дека има некаква врска со Вагнер.

Ноќта на 24 јуни, единиците на групата „Вагнер“ го окупираа штабот на Јужниот воен округ во Ростов-на-Дон. Евгениј Пригожин ги обвини руските вооружени сили дека наводно извршиле напад врз логорите „Вагнер“ – тоа го демантираат и Министерството за одбрана и ФСБ.

Против Пригожин беше поведена кривична постапка за организирање вооружен бунт. Подоцна, белорускиот претседател Александар Лукашенко, во договор со претседателот Владимир Путин, разговарал со Пригожин, по што прес-службата на Лукашенко објави дека Пригожин го прифатил неговиот предлог да преземе чекори за деескалација на ситуацијата.