Разбиена мрежата на тајни агенти: Координатите им биле дадени на Русите, а потоа трчале на местото на ударот!

Украина тврди дека нејзината контраразузнавачка служба неутрализирала мрежа на руски воени разузнавачи

Службата за безбедност на Украина извести дека саботерите што ги уапсиле и дале на Русија координатите на критичните инфраструктурни објекти, вклучително и компании за производство на енергија, пренесува Радио Свобода.

Тие објавија дека нивната контраразузнавачка служба неутрализирала мрежа на руски воени разузнавачки агенти по специјалната операција во повеќе фази во регионот Днепро.

Како што наведуваат, уапсени се седум руски агенти, кои ги коригирале руските ракетни напади врз Днипро.

– Секој стрелец или офицер треба да разбере дека нивните постапки нема да останат неказнети, изјави Васил Маљук, шеф на Службата за безбедност на Украина, додавајќи дека координатите што и ги дале на Русија подоцна биле искористени за подготовка и извршување на ракетни напади врз градот.

По нападот, агентите ги посетувале местата каде паднала ракетата за да ги утврдат ефектите од воздушните напади и повторно да ги прилагодат.

Во моментов се проверуваат информациите за можна вмешаност на уапсените во рускиот ракетен напад врз станбена зграда во Днипро на 14 јануари годинава.

Според Службата за безбедност на Украина, уапсените собирале и разузнавачки информации за основањето и движењето на единиците на вооружените сили во регионот, обидувајќи се да ги идентификуваат позициите на украинскиот противракетен одбранбен систем.

Собраните податоци ги проследиле до претставници на воената разузнавачка служба на Русија, преку „жителите“ во групата.

– Се покажа дека тој е државјанин на Руската Федерација и поранешен жител на Днепар. Во 2014 година, тој создаде локална јавна организација про-Кремљ. Нејзините претставници се залагаа за создавање на југоисточна украинска република под контрола на земјата агресор, соопшти Службата за безбедност на Украина.

Тие понатаму велат дека тој подоцна побегнал во Русија, каде што бил регрутиран од нивните воено разузнавачки лица. Според нивната задача, тој создаде своја агенција на своите истомисленици и сонародници.

Тие тврдат дека групата била во готовност до октомври 2022 година, кога започнала активни разузнавачки и субверзивни активности против Украина.

Уапсените се под истрага според членот за предавство извршено за време на вонредна состојба, но Службата за безбедност на Украина не ги наведува имињата на уапсените.

Кога руските трупи извршија нов масовен напад врз Украина на 14 јануари, нивната ракета погоди станбена зграда во Днепар, каде 46 лица загинаа, а 80 се ранети.

Украинската војска соопшти дека станува збор за крстосувачки проектил Кх-22 истрелан од бомбардер Ту-22 од областа Курск на Руската Федерација. Властите претпоставуваат дека руската војска го гаѓала Наднипрјанск и ја погодила зградата.

– Руската армија не напаѓа станбени згради или објекти од социјална инфраструктура, изјави два дена подоцна Дмитриј Песков, портпарол на претседателот на Руската Федерација, иако има многу сведоштва за спротивното. Службата за безбедност на Украина на 16 јануари објави дека го идентификувала рускиот воен персонал вклучен во ракетен напад врз станбена зграда во Днипро.