Разузнавачите тврдат: Ким Џонг Ун има уште едно дете?

0

Првото дете на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е син, а се верува дека има и трето дете, чиј пол не е познат, ја пренесоа денеска пратениците на јужнокорејскиот парламент информацијата од извештајот на Националното разузнавање. Услуга (НИС).

Синот на Ким досега не се појавил во јавноста, додека ќерката Ју-ае била видена со нејзиниот татко во неколку наврати, што ги подгреа шпекулациите дека таа се подготвува да биде следниот лидер на земјата, објави Ројтерс.

Од друга страна, НИС смета дека најверојатното објаснување за појавувањето на Ју-ае во јавноста е дека Ким Џонг-ун сака да и покаже на јавноста дека негов наследник ќе биде четвртата генерација лидери од тоа семејство.

Еден пратеник рече дека извештајот не ги потврдува гласините дека синот на Ким има физички и психички проблеми.

Во истиот извештај на НИС се наведува дека Северна Кореја е во состојба да одржи големи воени вежби и да тестира нова интерконтинентална балистичка ракета во текот на пролетта. Исто така, се вели дека недостигот на храна во земјата сè уште не е доволно сериозен за да се смета за закана за режимот, и покрај тоа што Северна Кореја се соочува со годишен недостиг на ориз од 800.000 тони.