Раиси во посета на Кина

Претседателот на Иран, Ебрахим Раиси денеска ја почна тридневната официјална посета на Кина.

Предвидено е Раиси да се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг, да разговара со кинески бизнисмени и негови сонародници кои живеат во Кина,

Кина во 2021 година склучи 25-годишен стратешки договор со Иран. Партнерството вклучува различни области како што се енергијата, безбедноста, инфраструктурата и комуникациите.

Пекинг долго време бара начини да ги зајакне врските со Техеран. Си за време на посетата на Иран во 2016 година ја опиша земјата како „главен партнер на Кина на Блискиот Исток“