РАСТЕ ПАНИКАТА – Војната доаѓа во Москва, Кремљ има план да ја спаси елитата, обичните граѓани бесни: „Каде да бегаме?!“

Москва има длабок систем на метро дизајниран од советски инженери за да издржи нуклеарен напад

Кремљ планира да изгради бункер под ВИП болница во Москва за да ја заштити руската елита од напади со украински беспилотни летала и ракети. Плановите за бункер од 800 лица со системи за ладење филтрирани со воздух се откриени по нападот на украински беспилотно летало на луксузно предградие на Москва, пишува The Telegraph.

Бункерот, вреден 35 милиони рубљи, ќе може да го исчисти воздухот од „гасното оружје за масовно уништување“ и ќе може „да врши медицински процедури во воени услови“, пишуваат медиумите.

И додека Кремљ се пофали со плановите за изградба на бункер под ексклузивната Централна клиничка болница, некои жители на Москва ги критикуваат функционерите на власт дека не ги заштитиле обичните граѓани.

Според овој британски медиум, најмалку три беспилотни летала ги избегнале системите за противвоздушна одбрана околу Москва, а потоа се урнале на Рубиловка, луксузно предградие во кое живеат многу руски богаташи. Интересно е и тоа што една од резиденциите на рускиот претседател Владимир Путин се наоѓа во близина на Рубиловка, а аналитичарите наведуваат дека можеби токму таа била цел на нападот.

Никој не е повреден, но фотографиите од руските офицери на ФСБ кои се прелеваат врз јагленосаните остатоци од украинските беспилотни летала на улица во Москва, како и фотографиите од штетата предизвикана на „елитни“ станбени згради, вознемириле некои локални жители.

„Каде да бегаме? Каде е бункерот?“, напиша една жена на социјалната мрежа Телеграм по првата експлозија.

Од друга страна, жителите на главниот град на Украина, Киев, веќе имаат развиено координиран план за справување со нападите со беспилотни летала и ракети, кои станаа дел од нивната ноќна рутина. Сега дури ги исмеваа Московјаните што конечно го доживеаја она што мораа да го издржат во последните 15 месеци, пишува The Telegraph.

Москва има длабок систем на метро дизајниран од советски инженери за да издржи нуклеарен напад. Така, најдлабоката метро станица Парк Победа, која се наоѓа на околу 83 метри длабоко под земја, е три пати повеќе од длабочината на просечната станица на метрото во Лондон.

Но, она што им задава главоболка на Mосковјаните е фактот што метро станиците се ретко распределени. Руските медиуми објавија дека цените за изнајмување станови во близина на метро станиците веќе се драстично зголемени.

Не дека тоа ги загрижува руските милионери, кои почнаа да градат приватни засолништа за воздушни напади. Така, минатиот ноември, руските медиуми го цитираа Никита Малезик, основачот на BunkerHouse, кој рече дека побарувачката за засолништа направени по нарачка скокнала за дури 430 отсто откако Путин ја нареди првата мобилизација на Русија по Втората светска војна.

На веб-страницата на BunkerHouse се наведува дека може да изгради приватно засолниште во Москва во рок од 21 ден од добивањето на нарачката.

„Опремете го вашето безбедно засолниште, на само десет метри од вас“, пишувало покрај фотографиите од засолништата за воздушни напади, кои се опремени со винарски визби, луксузни кујни и домашни кина. „Веќе нема да се плашите од одложувања и ќе имате време да земете сè што ви треба, мирно и без брзање“.