Рекорден број на нуклеарни проектили на парадата: “Можат да погодат цели насекаде во светот”

0

Северна Кореја го покажа својот нуклеарен арсенал на ноќна парада, со повеќе интерконтинентални балистички ракети (ICBM) од кога било досега, објавија државните медиуми.

Рекорден број нуклеарни проектили одеа на ноќната парада во Северна Кореја вчера. Тоа беше на 75-годишнината од основањето на севернокорејската армија, објави новинската агенција КЦНА.

Водачот Ким Јонг Ун присуствуваше на парадата со својата ќерка, која еден ден би можела да го наследи нејзиниот татко на чело на таа наследна диктатура.

Со интерконтинентални балистички ракети, Северна Кореја го покажа својот најголем нуклеарен капацитет досега, а на парадата можеше да се види и тактичко нуклеарно оружје.

Тие можат да погодат цели каде било во светот

Снимките објавени од државните медиуми покажуваат 11 интерконтинентални балистички ракети Хвасонг-17, за кои се верува дека се способни да погодат цели насекаде во светот со нуклеарна боева глава.

Ракетата „Хвасонг“ првпат беше тестирана минатата година.

Пјонгјанг продолжува да ја развива својата програма за балистички проектили, тестирајќи сè поголем број напредни ракетни системи и покрај резолуциите и санкциите на Советот за безбедност на ОН.

Тестирање наскоро?

„Северна Кореја го проширува својот арсенал на тактички и ракети со долг дострел. Пораката што Пјонгјанг ја испраќа до меѓународната заедница со демонстрирање на своите способности за одвраќање и принуда, најверојатно, ќе дојде во форма на тестирање наведувани ракети со цврсто гориво и детонирање минијатурна нуклеарна уред“, рече професорот Леиф-Ерик Исли од Универзитетот Евха во Сеул.

Развивањето на ICBM со цврсто гориво е една од клучните цели на Северна Кореја. Ваквите нуклеарни проектили потешко се откриваат и уништуваат за време на конфликт.