Рецепт на денот: Грчката проја ќе ве маѓепса поради две состојки кои и даваат посебен вкус

0

И Грците имаат своја верзија на прoja

Доколку барате добар и поинаков рецепт за проја , грчката верзија на овој пченкарен леб е мека и внатре, а однадвор крцкава.

Тајната е во зеленчукот кој се додава во тестото за да биде сочно и меко, а зачините и фета му даваат карактеристичен грчки вкус.

Време на подготовка:
45 минути


Состојки:
1 чаша пченкарно брашно
1 чаша пченично брашно
2 лажички прашок за пециво
2 јајца
1 чаша јогурт
120 гр путер
2 супени лажици маслиново масло
1 мала тиквичка
200 гр фета
мајчина душица


Подготовка

  1. Загрејте ја рерната на 200 Целзиусови степени. Во еден сад измешајте ги сите суви состојки, а во друг маслото, јогуртот и растопениот путер.
  2. Се мешаат двете смеси и се додаваат ренданите тиквички и сечканата фета. Добро измешајте, истурете ја смесата во подмачкана тава, израмнете и посипете со мајчина душица.
  3. Печете најмалку 35 минути се додека чепкалка за заби вметната во центарот не излезе сува. Се лади на собна температура и се сече на триаголници, така што Грците го служат.

Добар апетит!