Ројтерс: САД се двоумат дали да ги забранат руските дијаманти

Се вели дека властите во Вашингтон се сомневаат во механизмот за следење на скапоцените камења што треба да биде воведен подоцна оваа година

САД ја преиспитуваат забраната за руските дијаманти воведена минатата година од членките на Европската унија и Г7 поради зголемениот број поплаки од индустријата, објави во петокот Ројтерс, цитирајќи извори.

Директното ембарго на руските дијаманти стапи на сила во јануари како дел од поширокиот пакет антируски санкции, проследено со постепено ограничување на индиректниот увоз од 1 март.

Западните земји, исто така, планираат да воведат механизам подоцна оваа година за следење на инспекцијата на необработените дијаманти, утврдување на нивното потекло и избегнување на прекршување на санкциите. Антверпен, белгискиот центар за трговија со дијаманти, се очекува да стане првото место каде што ќе бидат тестирани и сертифицирани.

Како што објави Ројтерс, властите во САД се сомневаат дека има потреба од механизам за следење. Изворите тврдат дека дискусиите на оваа тема во рамките на Г7 заглавија по противењето на африканските рудари на дијаманти, индиските полирачи и американските златари, кои отворено ја критикуваа мерката.

Неименуван функционер за британската агенција изјавил дека Вашингтон не гледа механизам кој ќе ја земе предвид загриженоста на сите страни кои би биле засегнати од тие мерки и посочи дека е малку веројатно Г7 да ги спроведе до септември, односно до претходно утврдениот рок.

Два други извори тврдат дека американските власти целосно престанале да учествуваат во дискусиите на Г7 за иницијативата.

И американскиот Стејт департмент и Италија, која во моментов претседава со Г7, одбија да го коментираат извештајот, објави Ројтерс.

Африканската асоцијација на производители на дијаманти, која претставува 19 производители кои сочинуваат околу 60 отсто од глобалното производство, минатата година предупреди дека механизмот за следење „ќе донесе нарушување на синџирот на снабдување, дополнителни оптоварувања и трошоци“ за рударските нации.

Процесот Кимберли, глобално регулаторно тело кое ги следи спорните дијаманти, исто така се спротивстави на иницијативата.

Боцвана, Ангола и Намибија испратија заедничко писмо до Г7 во февруари оваа година, уште еднаш тврдејќи дека механизмот за следење ќе им наштети на интересите на африканските држави. Писмото наводно останало без одговор.

Индија, каде што околу 90 отсто од светските необработени дијаманти се сечат и полираат, се спротивстави на забраната од самиот почеток.

Министерот за надворешни работи Субрамањам Џаишанкар минатиот месец предупреди дека целата глобална индустрија за дијаманти ќе го почувствува влијанието на мерките и рече дека Њу Делхи ќе се обиде или „да ја одложи (забраната), да ја ублажи и најдобро од сè, да не дозволи воопшто да се случи…“

Русија, инаку најголемиот светски производител на необработени дијаманти, во голема мера ја префрли својата трговија со дијаманти во Кина, Индија, ОАЕ, Ерменија и Белорусија во изминатата година.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во декември предупреди дека забраната ќе има бумеранг ефект врз западните земји, погодувајќи ги нивните економии со тоа што ќе ги лишат од руски дијаманти, додека руската дијамантска индустрија едвај ќе биде погодена.