Русите во потрага по ново топовско месо, нема критериуми: Психијатар покани мажи самоубијци да се приклучат на војската

Московскиот психијатар ги повикува мажите кои сакаат самоубиство да се приклучат на руската армија, објави Институтот за проучување на војната (ISW).

Тој рече дека руските ултранационалистички мрежи на социјалните медиуми, исто така, сè повеќе рекламираат регрутирање за единиците на групацијата Вагнер во речиси 30 руски градови.

Во меѓувреме, руските Телеграмски канали почнаа да го рекламираат регрутирањето на постојните волонтери а некои локални руски функционери исто така поставуваат мобилни центри за регрутирање, пишува Sky News.

ISW вели дека извештаите покажуваат дека Кремљ се враќа на својата претходно неуспешна кампања за регрутирање волонтери.

Минатиот септември Владимир Путин нареди делумна мобилизација во Русија. Министерот за одбрана Сергеј Шојгу тогаш рече дека Русија ќе регрутира 300.000 резервисти. Но, само неколку недели подоцна, почнаа да се појавуваат извештаи дека бездомниците биле насилно регрутирани во руската армија без соодветна обука, а кон крајот на октомври Путин рече дека мобилизацијата е завршена.

Русија го осуди студентот

Рускиот суд денеска го осуди основачот на опозицискиот канал Телеграм, обвинувајќи го за ширење дезинформации за вооружените сили на земјата. Дмитриј Иванов ќе помине повеќе од осум години во затвор.

Минатата година Кремљ донесе закон со кој се забранува објавување на лажни информации за војната во Украина.

Поранешен студент од московскиот универзитет четири години по ослободувањето нема да може да биде присутен на Интернет. Тој наводно зборувал за нападите на руската армија врз нуклеарната централа Запорожје, како и за убиствата на цивили во Буча.

Амнести интернешнал објави дека тој објавил и видео порака од украинскиот претседател Володимир Зеленски во која повикува на протести во Русија.

Тој, исто така, воената акција во Украина ја нарекол војна,наместо претпочитаниот термин за специјални воени операции на Кремљ.