Русија забрани: „Без гориво“

Русија ја прекина работата на терминалот за извоз на гориво по сомнителниот напад со украински беспилотни летала

Руската енергетска компанија „Новатек“ во неделата соопшти дека била принудена да прекине дел од своите операции на огромниот терминал за извоз на гориво во Балтичкото Море поради пожар предизвикан од, како што велат украинските медиуми, напад со беспилотно летало.

Џиновскиот комплекс Уст-Луга, кој се наоѓа во Финскиот залив, на околу 170 километри западно од Санкт Петербург, се користи за испорака на нафта и гас на меѓународните пазари. Таму, стабилен гасен кондензат – еден вид лесно масло – се преработува во други видови гориво што се транспортираат по море.

Не се знае колку долго ќе трае прекинот, колку танкери ќе треба да стојат надвор од пристаништето и каков ефект ќе има на меѓународниот енергетски пазар.

Новинската агенција Интерфакс-Украина, повикувајќи се на неименувани извори, наведува дека пожарот е резултат на специјална операција спроведена од украинските безбедносни служби.

„Нафтениот терминал Уст-Луга во Ленинградската област е важен објект за непријателот. Таму се обработува гориво, кое, меѓу другото, се доставува и до руските војници“, изјави украински извор.

Русите се смрзнуваат

„Успешниот напад на таков терминал не само што предизвикува економска штета на непријателот, лишувајќи ги окупаторите од можноста да заработат пари за водење војна во Украина, туку и значително ја комплицираат логистиката за гориво за руската армија“, додаде тој.

Таквиот напад би ја демонстрирал способноста на Киев да изведува удари подлабоко на руска територија од вообичаено, користејќи беспилотни летала за кои се верува дека се домашно произведени во време кога тој е во дефанзива на бојното поле и се бори да обезбеди финансирање од Запад.

Ваквиот напад, последен во серијата во последните денови, насочен кон руските енергетски објекти, исто така би покренал непријатни прашања за квалитетот на руските системи за воздушна одбрана околу клучните инфраструктурни објекти.

Инцидентот, заедно со, како што вели Русија, е украински артилериски оган во источна Украина, окупирана од Русија, во кој загинаа најмалку 25 луѓе, може да предизвика поширока руска одмазда во војна која не покажува знаци на крај.

Гувернерот на Ленинградската област Александар Дрозденко на Телеграм изјави дека нема жртви на терминалот Уст-Луга и дека сите работници се безбедно евакуирани.

Руските новински агенции јавија дека се оштетени два цистерна и една пумпна станица, но дека пожарот е ставен под контрола.

„Новатек“, кој е најголемиот руски производител на течен природен гас, во соопштението рече дека прекинала некои операции по пожарот, што според него е резултат на „надворешно влијание“.

Во петокот, складиште за нафта во западниот руски регион Брјанск, кој граничи со Украина, беше погоден од напад со беспилотно летало, за што Москва го обвини Киев. Тоа се случи еден ден по нападот на рускиот нафтен терминал во Балтичкото Море, за кој руските власти изјавија дека бил неуспешен.

Локалниот функционер Јуриј Запалацки изјави дека пожарот избувнал околу 2:45 часот по локално време.
Санктпетербуршкиот медиум Фонтанка објави дека два дрона биле забележани во областа Санкт Петербург рано наутро во неделата, пред нагло да го сменат курсот.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека во текот на изминатата ноќ биле спречени украински напади, но не го спомена инцидентот во Ленинградската област.

Гасоводот Северни Ток 2 кон Германија тргнува и од градот Уст-Луга, кој никогаш не беше пуштен во употреба по диверзантскиот напад во септември 2022 година.

Украинските власти ја обвинуваат Русија дека напаѓа енергетска и друга клучна инфраструктура за време на зимскиот студ во обид да ја скрши волјата на украинскиот народ за борба.