Русија и Украина: Киев тврди дека руски дрон паднал во Романија, Букурешт демантира

0

Романското Министерство за надворешни работи ги отфрла тврдењата на Киев и забележува дека такво нешто не се случило.

Украина тврди дека руските беспилотни летала завршиле на романска територија при напад на соседен украински град.

Министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба им изјави на новинарите по прес-конференцијата во Киев дека Украина има фотографии како доказ за овие тврдења.

Од друга страна, Романија ја отфрли верзијата за настаните за кои зборуваат во Киев, а „Би-Би-Си Факт Проверувач“ не може да ја потврди автентичноста на сликите.

Конфликтот настанал додека лидерите на Русија и Турција разговарале.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган отпатува во рускиот град Сочи во обид да го убеди рускиот претседател Владимир Путин да го оживее договорот со кој се овозможува слободно транспортирање на жито преку Црното Море.

Путин рече дека договорот, кој Москва го откажа во јули, нема да биде вратен додека Западот не ги исполни неговите барања за укинување на санкциите за руските земјоделски производи.

Тој исто така рече дека Русија продолжува со плановите за испорака на бесплатни житарки во шест африкански земји и „дури и обезбедува логистика бесплатно“.

Договорот за жито е исто така во срцето на спорот меѓу Украина и Романија околу соборените беспилотни летала.

Повеќе од еден месец Русија ги гаѓаше украинските пристаништа на Дунав во обид да ја спречи Украина да ги користи реките за извоз на жито.

Бидејќи повеќето бродови се спречени да ги користат пристаништата на Црното Море, Москва сега сака да го спречи Киев да развива алтернативни рути.

Нападите на пристаништето Измаил во неделата вечерта беа извршени само еден ден откако руски беспилотни летала го погодија блиското пристаниште Рени.

Од последните напади, се води нешто како војна на зборови меѓу Украина, која инсистира дека барем едно беспилотно летало слетало преку реката во Романија, и властите во Букурешт, кои велат дека тоа не се случило.

„Се разбира, постојат ризици, бидејќи сè се случува многу блиску до нашата граница“, рече романската министерка за надворешни работи Луминика Одобеску.

„Гледаме дека Русија продолжува да напаѓа цивилни цели, не дозволувајќи и на Украина да извезува жито.

„Се разбира дека постои ризик од несреќи или инциденти, но досега – тоа не се случило.“ Министерот Кулеба налутено

рече дека тоа е „апсолутно очигледно „ се случи она што се случува.

Тој рече дека некои украински партнери ги затвориле очите за да не бидат вовлечени во конфликтот

. ќе биде прв пат Русија директно, иако случајно, да нападне членка на НАТО.

Претходниот ноември, проектил падна во Полска за време на руските напади.

Украина првично тврдеше дека е руски проектил, но подоцна се покажа дека е од украинската противвоздушна одбрана .

Сервисот за проверка на факти на БиБиСи ги анализираше фотографиите и видео снимките за кои се тврди дека го покажуваат инцидентот.

Фотографијата е објавена на социјалните мрежи во понеделникот, на сметка на портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи, Олег Николенко.

Сликата и снимката покажуваат огнена топка која се издигнува над брегот на река со шуми во текот на ноќта, но видливоста е исклучително слаба – делумно поради тоа што снимката е направена во темница, а делумно поради малата резолуција.

Исто така, видеото во некои делови е заматено, што исто така крие некои детали.

Како заклучок, проверката на фактите на BBC не може да ги потврди тврдењата на Украина, ниту да утврди дали експлозијата била предизвикана од дрон или нешто друго.