РУСИЈА ЛАНСИРА СУПЕР МОЌЕН МиГ-41: Првиот авион од 6-та генерација ќе има задача да ги неутрализира западните хиперсонични цели (ВИДЕО, ФОТО)

МиГ-41 ќе стане првиот авион од 6-та генерација во светот, велат Русите.

Експертските портали и аналитичари дури најавуваат дека Русите развиваат „оружје со електромагнетни импулси“ менувајќи ја тактиката на воените операции.

Според написот на руските медиуми, „многу земји најавија дизајн на авиони од шестата генерација, како САД, Јужна Кореја, па дури и Турција, но Русија со ваквите најави ги надминува сите очекувања“.

Руската воздухопловна индустрија работи со полна пареа, а резултатите од оваа работа може да се сметаат за успешни, наведува svpres.

Во моментов, само многу ограничен круг луѓе ги знаат конечните параметри на авионот МиГ-41, кој се развива во рамките на програмата „Напреден авијациски комплекс за пресретнување на долг дострел“.

Сепак, денес е веќе јасно дека неговите тактички, технички и летачки карактеристики ќе одредат дали новиот ловец ќе припаѓа на оваа таканаречена шеста генерација.

И покрај фактот дека слогани како „спречи и престигни“ останаа во славното советско минато, руското создавање на првиот ловец-пресретнувач од шеста генерација во светот е повеќе од симболично.

Треба да се признае дека терминот „пресретнувач“ во однос на овој систем на воздушно оружје не го одразува целиот спектар на неговата функционалност.

Станува збор за перспективна воздушна платформа, создадена да работи со брзини над 4 мах (4896 км/ч), што всушност одговара на карактеристиките на балистичка ракета, дури и на височини кои се граничат со вселената.

Ваков авион, доколку ја здогледа светлината на денот, навистина ги има сите шанси да стане првороден од шестата генерација, особено ако се земат предвид базите што ги создаде неговиот претходник, добро познатиот МиГ-31.

МиГ-31, и покрај неговата прилично респектабилна возраст (првиот лет беше извршен на 16 септември 1975 година), сè уште зазема почесно место во ТОП 5 „непосредни и очигледни закани“ за воздухопловните сили на Северноатлантската алијанса.

Американската одложена програма за надмоќ на воздухот од следната генерација ѝ дава на руската авиокомпанија МиГ добра можност да преземе или да го задржи лидерството во оваа насока, во зависност од тоа како гледате на тоа.

КОИ СЕ ПЛАНОВИ НА МОСКВА ЗА ОВОЈ АВИОН

Прес-службата на руската компанија неодамна ги објави непроменетите планови, целосниот напредок на работите и првиот лет на МиГ-41, кој се очекува во 2025 година.

Постојниот временски јаз помеѓу фазите на имплементација на програмата ПАК ДП се објаснува со потребата од следење на технолошките циклуси при работа со иновативни воздухопловни материјали, кои обезбедуваат непречена работа на авионите во екстремни услови.

Очигледна предност за креаторите на новиот авион ќе биде вградувањето на успешен технолошки развој при реализација на суперсоничната програма.

Напорите на американскиот Пентагон во оваа работа, со стратешкиот бомбардер Б-21 „Рајдер“ како авион од шестата генерација, не наиде на разбирање ниту кај сите сојузници на НАТО.

Според американските медиуми, „рускиот авион кој го исполнува планот „Напреден авијациски комплекс за пресретнување на долг дострел“ тивко преминал од категоријата „неостварливи планови“ и „прекумерни фантазии“ во „скапи и тешки за спроведување програми“ со нејасна перспектива“.

Сепак, за неупатените е доста тешко да го одредат вистинскиот статус на руската програма ПАК ДП, како и на повеќето руски воздухопловни програми поради високиот степен на тајност.

И ако претходно објавениот рок за негово усвојување во служба на руските воздухопловни сили (2028) предизвикува разумни сомнежи, тогаш датумот како почетокот на 2030 година изгледа пореален.

Има силни шпекулации меѓу руските експерти дека една од клучните функции на потенцијалниот авион за пресретнување со долг дострел (PAK DP) ќе биде неутрализирање на западното хиперсонично оружје.

Планирано е авионот МиГ-41 да биде опремен со ракетен систем МФРК ДП, кој има можност истовремено да лансира неколку наведувани подмуниции, што значително ги зголемува шансите за пресретнување на ракети кои летаат со суперсонична брзина.

Како таква муниција, специјализирани руски експерти ја распоредуваат надежната водена ракета воздух-воздух К-77М.

Покрај тоа, се верува дека новиот руски ловец МиГ-41 во својот арсенал ќе има ракети воздух-земја или антисателитски ласерски системи.

Веројатно затоа МиГ-41 го доби неофицијалниот прекар „вселенски авион“.

Патем, според поранешниот маршал на индиските воздухопловни сили Анил Чопра, „оружјето со електромагнетно пулс“ активно се развива од рускиот воено-индустриски комплекс и е способно радикално да ја промени тактиката на борбените операции во воздухот, значително проширување на списокот на цели“, заклучува тој, очекувајќи овој авион да се појави во иднина.