Руски борбен авион собори американско беспилотно летало: Инцидент над Црното Море, потенцијална опасна ескалација

Руски борбен авион денеска собори беспилотно летало на американското воено воздухопловство над Црното Море, откако го оштети пропелерот на дронот МК-9 Reaper.

Беспилотно летало Reaper и два авиони SU-27 Flanker оперирале над меѓународните води над Црното Море кога еден од руските авиони намерно летал напред и фрлил гориво пред дронот, рече официјалниот претставник.

Еден од млазниците го оштетил пропелерот на Reaper, кој е поставен на задниот дел од дронот, според американските власти.

Оштетувањето на пропелер ги принуди САД да го соборат Reaper во меѓународните води во Црното Море, јавува CNN.

Воздухопловните сили на САД објавија соопштение во кое ги обвинија руските сили и рускиот авион дека се однесуваат на „непромислено, еколошки нездравo и непрофесионален начин“.

– Околу 07:03 часот, еден од руските авиони Su-27 го погоди пропелерот на МК-9, принудувајќи ги американските сили да го соборат МК-9 во меѓународни води. Неколку пати пред судирот, Su-27 го полнеле гориво и летале пред МК-9 на непромислен, еколошки нездрав и непрофесионален начин. Овој инцидент покажува недостиг на компетентност покрај тоа што е небезбеден и непрофесионален, рече генералот на американските воздухопловни сили Џејмс Б. Хекер, командант на американските воздухопловни сили за Европа и воздухопловните сили во Африка.

Руски и американски авиони оперираа над Црното Море за време на војната, но ова е прва позната таква интеракција, која е потенцијална опасна ескалација во критичен момент од борбите.